Стерилізація медичних інструментів: чи спрацьовує звільнення від ПДВ та який код ДКПП
Запитання
До якої категорії за ДКПП 016-2010 належить послуга зі стерилізації медичних інструментів? Який код проставити в податковій накладній? Чи поширюється на послугу стерилізації медичних інструментів звільнення від оподаткування ПДВ?
Відповідь
Пільга не спрацьовує. Звільнення від оподаткування ПДВ за підпунктом 197.1.5 Податкового кодексу України (ПК) поширюється тільки на послуги з медичного обслуговування населення (медичні послуги), які надає заклад охорони здоров’я (ЗОЗ), що має ліцензію на постачання цих послуг.
Медичною вважають послугу, яку надає пацієнтам ліцензований ЗОЗ і яку оплачує її замовник: держава, орган місцевого самоврядування, юридична або фізична особа. Пацієнт — це фізична особа, яка звернулася за медичною допомогою або медичною послугою та/або якій така допомога або послуга надається (ст. 3 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» від 19.11.1992 № 2801-XII; далі — Закон № 2801).
Хоча стерилізація медичних інструментів є обов’язковою умовою функціонування ЗОЗ, ці роботи не є медичною послугою в розумінні Закону № 2801. Натомість це окрема господарська операція, яка необхідна, щоб надавати медичні послуги. Тож на неї норми підпункту 197.1.5 ПК не поширюються.
Послуги зі стерилізації медичних інструментів оподатковуйте ПДВ на загальних підставах за ставкою 20%.
У графі 3.3 розділу Б податкової накладної зазначте код послуги на рівні не менше чотирьох знаків (п. 201.1 ПК). Коди послуг платники визначають самостійно за Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП) ДК 016:2010. Шукайте потрібний код у секції Q «Послуги у сфері охорони здоров’я та соціальної допомоги». Окремого коду для послуг зі стерилізації медичних інструментів класифікатор не передбачає. Найвідповіднішим, на нашу думку, є код 86.90 (послуги у сфері охорони здоров’я, інші).