Чи можна частину відпустки компенсувати грошима, якщо працівник відгуляв 14 календарних днів

673
Автор
експерт з обліку та оподаткування, Київ

Запитання

На підприємстві накопичено велику кількість невикористаних відпусток, відповідно, і великий резерв на їх забезпечення. Чи є можливість компенсувати, наприклад, 10 днів відпустки згідно із заявою співробітника, якщо він відгуляв 14 к. дн.?

Відповідь

Ні, це буде порушенням законодавства. А саме — статті 24 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки).

Компенсувати грошима невикористану відпустку можна, якщо працівник

  • звільняється;
  • відгуляв за робочий рік 24 календарних дні (к. дн.) й залишаються невикористані;
  • мобілізувався за власною заявою.

Якщо працівник продовжує працювати, за його бажанням можете компенсувати щорічну відпустку (окрім додаткової відпустки працівникам, які мають дітей). Але за умови, що він використав не менше ніж 24 к. дн. щорічної і додаткової відпусток за робочий рік. Тобто фактично зробити це можете лише тоді, коли щорічна відпустка більша за 24 к. дн.

Не дотримаєте цієї умови — порушите законодавство. Неприпустимо виплачувати працівникові грошову компенсацію за частину щорічної відпустки (за 10 к. дн.), якщо він використав 14 к. дн. цієї щорічної відпустки. Навіть якщо він напише відповідну заяву, а керівник буде не проти.

Можливі наслідки:

  • фінансові санкції за частиною другою статті 265 Кодексу законів про працю України — в розмірі однієї мінзарплати;
  • адмінштраф керівникові за інші порушення вимог законодавства про працю (в т. ч. за необґрунтовану виплату грошової компенсації за частину щорічної відпустки без звільнення) — від 510 до 1700 грн (ч. 1 ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення).

Вихід із ситуації пропонуємо такий. Невикористану відпустку працівник може відгуляти на вихідних: оформлюйте по два дні щотижня і виплачуйте відпускні. Адже щорічну відпустку на прохання працівника можна поділити на частини будь-якої тривалості, за умови що основна безперервна її частина становить не менше ніж 14 к. дн. (ч. 1 ст. 12 Закону про відпустки).


Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Розрахунок відпускних 2025

Розберемо, як правильно нарахувати відпускні у 2025 році, розрахувати середню зарплату з урахуванням премій, як на розрахунок відпускних впливає воєнний стан. Теорію закріпимо прикладами розрахунку відпускних у різних ситуаціях
1250120

Додаткова відпустка на дітей 2025

Додаткова відпустка на дітей: хто має право, чи зможе її отримати батько, який порядок надання додаткової відпустки працівникам, які мають дітей; яка її максимальна тривалість, як розрахувати таку відпустку? Як впливає на цей вид відпустки воєнний стан? Про все це в огляді + зразок заяви на відпустку на дітей за ДСТУ 4163:2020
519366

Лікарняний сумісникам: зміни з 04.04.2025

Випадки, коли можна відмовити в оплаті лікарняного працівнику за основним місцем роботи. Документи, які має надати сумісник, щоб отримати виплату за лікарняним
100844

Матеріальна допомога працівникам

Працівник просить виплатити йому матеріальну допомогу у зв’язку із сімейними обставинами. Керівник підприємства не проти, але наказав бухгалтерові виплатити її з мінімальним оподаткуванням. Ми допоможемо бухгалтеру розв’язати цю ситуацію
162663