Чи можна частину відпустки компенсувати грошима, якщо працівник відгуляв 14 календарних днів

206
Автор
експерт з обліку та оподаткування, Київ

Запитання

На підприємстві накопичено велику кількість невикористаних відпусток, відповідно, і великий резерв на їх забезпечення. Чи є можливість компенсувати, наприклад, 10 днів відпустки згідно із заявою співробітника, якщо він відгуляв 14 к. дн.?

Відповідь

Ні, це буде порушенням законодавства. А саме — статті 24 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки).

Компенсувати грошима невикористану відпустку можна, якщо працівник

  • звільняється;
  • відгуляв за робочий рік 24 календарних дні (к. дн.) й залишаються невикористані;
  • мобілізувався за власною заявою.

Якщо працівник продовжує працювати, за його бажанням можете компенсувати щорічну відпустку (окрім додаткової відпустки працівникам, які мають дітей). Але за умови, що він використав не менше ніж 24 к. дн. щорічної і додаткової відпусток за робочий рік. Тобто фактично зробити це можете лише тоді, коли щорічна відпустка більша за 24 к. дн.

Не дотримаєте цієї умови — порушите законодавство. Неприпустимо виплачувати працівникові грошову компенсацію за частину щорічної відпустки (за 10 к. дн.), якщо він використав 14 к. дн. цієї щорічної відпустки. Навіть якщо він напише відповідну заяву, а керівник буде не проти.

Можливі наслідки:

  • фінансові санкції за частиною другою статті 265 Кодексу законів про працю України — в розмірі однієї мінзарплати;
  • адмінштраф керівникові за інші порушення вимог законодавства про працю (в т. ч. за необґрунтовану виплату грошової компенсації за частину щорічної відпустки без звільнення) — від 510 до 1700 грн (ч. 1 ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення).

Вихід із ситуації пропонуємо такий. Невикористану відпустку працівник може відгуляти на вихідних: оформлюйте по два дні щотижня і виплачуйте відпускні. Адже щорічну відпустку на прохання працівника можна поділити на частини будь-якої тривалості, за умови що основна безперервна її частина становить не менше ніж 14 к. дн. (ч. 1 ст. 12 Закону про відпустки).


Бухгалтерський вебінар

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Лікарняні: як нараховуються лікарняні та оплата лікарняних

Як нараховувати лікарняні, що треба знати про електронний листок непрацездатності, що означає його статус, коли застосовувати під час воєнного стану паперовий листок непрацездатності – відповіді у консультації
392619

Як табелювати та оплачувати додаткову годину при переході на зимовий час

Цьогоріч, 27 жовтня, ми ще раз матимемо клопіт із переведенням годинника. Тож зберімося і ще раз, востаннє, розв’яжімо задачу: як облікувати й оплатити робочий час працівників, яким «пощастило» працювати у скорочену або подовжену ніч
3674

Військовий збір: коли вираховувати за ставкою 5%

Військовий збір в Україні має збільшувати надходження до бюджету для фінансування ЗСУ. Розрахунок та утримання військового збору після прийняття Закону про підвищення податків № 11416-д, об’єкти оподаткування, «натуральна» база, платники збору, звітність та штрафи — в огляді
162866

Штатний розпис: як скласти і затвердити

Штатний розпис — обов’язковий локальний акт. Скласти штатний розпис скеровує стаття 64 Господарського кодексу. В консультації розповімо чи потрібен штатний розпис, як його сформувати та затвердити
31790