В Україні створять реєстр підприємств, які впровадили сертифіковані системи енергетичного та/або екологічного менеджменту. Це передбачено Законом України «Про енергетичну ефективність».
Кабмін затвердив розроблений Держенергоефективності Порядок подання інформації про сертифікацію систем енергетичного та/або екологічного менеджменту суб’єктів господарювання.
Так, відповідно до постанови Кабміну:
- органи з сертифікації надаватимуть Держенергоефективності інформацію про сертифікацію систем енергетичного та/або екологічного менеджменту підприємств відповідно до гармонізованих міжнародних стандартів за визначеною формою;
- на підставі отриманої інформації Держенергоефективності буде формувати та вести реєстр цих підприємств.
Отже, запрацює єдиний прозорий підхід до систематизації інформації про сертифікацію системи енергоменеджменту (СЕнМ) підприємств.
Нагадаємо, що відповідно до Закону України «Про енергетичну ефективність»:
- системи енергоменеджменту, які впроваджують підприємства, мають бути сертифіковані акредитованими в Україні органами сертифікації відповідно до вимог національних стандартів, гармонізованих з міжнародними стандартами;
- великі підприємства, а також інші суб’єкти господарювання в разі залучення державної підтримки на здійснення енергоефективних заходів звільняються від обов’язку проводити енергоаудит за запровадження сертифікованої системи енергетичного та/або екологічного менеджменту.
Найвагоміша перевага систем енергоменеджменту — це оптимізація енергоспоживання. За різними оцінками, ті підприємства, які впроваджують СЕнМ, вже впродовж перших років отримують підвищення енергоефективності 10—20%. Це дає змогу знизити собівартість продукції та підвищити рівень конкурентоспроможності.