Чи має комітент складати ПН за договором комісії, якщо передав товар до реєстрації платником ПДВ

459
Автор
провідний експерт з податкового обліку Експертус Головбух Цифрового видавництва Експертус, Київ

Запитання

Товариство — не платник ПДВ передало комісіонеру — неплатнику ПДВ товар на комісію для продажу на 1000 грн. Згодом Товариство реєструється платником ПДВ і отримує від комісіонера звіт про продаж товару на 1200 грн та кошти від реалізації товару. Чи повинно ТОВ скласти податкову накладну на себе на 1200 грн?

Відповідь

У цій ситуації Товариству не потрібно складати і реєструвати податкову наклдадну (ПН) ані на 1200 гривень, ані на 1000 гривень.

Річ у тім, що коли комітент передає товари комісіонерові, це вважають їх постачанням (пп.  е» пп. 14.1.191 Податкового кодексу України; ПК). Тож така операція є об’єктом оподаткування ПДВ. При цьому дату, коли збільшуються податкові зобов’язання та податковий кредит платників податку, визначають за правилами, встановленими у статтях 187 та 198 ПК (п. 189.4 ПК). Йдеться про платників, які постачають/отримують товари/послуги в межах договорів комісії (консигнації), поруки, доручення, довірчого управління, інших цивільно-правових договорів без передачі права власності на такі товари/послуги.

Тобто дату виникнення податкових зобов’язань із ПДВ за комісійними операціями визначають у звичайному порядку за правилом «першої події» згідно з пунктом 187.1 ПК. Передача товарів комісіонерові за договором комісії на продаж товару є першою подією з метою оподаткування ПДВ.

Тож якщо товар передали до того, як комітент зареєструвався платником ПДВ, отримання коштів від комісіонера є другою подією, за якою ПДВ-зобов’язання не виникають, Умова — такий комітент не обрав касового методу визначення податкового зобов’язання (ЗІР, категорія 101.06). Відповідно, складати ПН на дату другої події — надходження коштів від комісіонера за товари, передані до реєстрації комітента платником ПДВ, такий комітент не зобов’язаний.

 

Отримайте відповідь на своє запитання через онлайн-помічник системи «Експертус Головбух».

Оформте передплату й отримайте безлімітну експертну підтримку користувачів VIP-версії системи!

📩 Хочете знати про зміни раніше за колег?

tg_4.png

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Розрахунок коригування до податкової накладної: оновлена форма

У консультації про розрахунок коригування до податкової накладної та причини коригувань, які податкова визначила для його складання. Наведемо умовні коди в розрахунку коригування, їхнє призначення та приклади складання розрахунків коригування з різними кодами («101», «102», «103», «104» і «301»)
721333

Календар бухгалтера 2025: червень

Виробничий календар на червень 2025 та податковий календар на червень допоможуть бухгалтеру вчасно подати звітність та сплатить податки
26894

Податковий кредит з ПДВ 2025: відображаємо в обліку

Податковий кредит з ПДВ завжди був об’єктом прискіпливої уваги з боку податківців, так як впливає на обсяг податку сплаченого до бюджету. Сьогодні в консультації про право на податковий кредит з ПДВ, правила його обліку, податковий кредит з ПДВ проводки і приклади
198049

Навчальний тренажер для бухгалтера: перевірте себе

Хочете підвищити свої бухгалтерські навички та бути впевненими у своїй професійній майстерності? Перевірте себе за допомогою навчальних тестів для бухгалтерів. Незалежно від того, чи ви тільки починаєте свій шлях у бухгалтерії, чи вже маєте багаторічний досвід, наш тренажер допоможе вам освіжити знання та виявити свої слабкі місця. Спробуйте прямо зараз — і переконайтеся, що ви готові до будь-яких викликів
5524

ПДВ 2025: який розмір податку в Україні

Розбираємо все про ПДВ 2025 — ставки, платники, бюджетне відшкодування, податкові пільги, призупинення перебігу строків давності, звільнення від ПДВ товарів, необхідних на фронті
13859