Яка система оподаткування вигідніша для приватного ЗОЗ
Щоб здійснювати приватну медичну практику, можна зареєструватися як ФОП або як юридична особа — приватне підприємство чи товариство з обмеженою відповідальністю.
Юридична особа, як і ФОП, має право самостійно обрати систему оподаткування — загальну або спрощену. Розглянемо переваги й недоліки обох систем. Визначимо доцільний варіант для великих і малих приватних медзакладів.
Загальна система оподаткування у приватного ЗОЗ
Які податки має сплачувати загальносистемник, залежить від виду діяльності, нерухомості, наявності земельної ділянки у власності чи користуванні тощо. Вичерпний перелік податків і зборів містять статті 9 і 10 Податкового кодексу України (ПК). Зосередимося на основних податках загальносистемників.
Податок на прибуток у приватного ЗОЗ на загальній системі оподаткування
Якщо приватний медзаклад обрав загальну систему оподаткування, сплачуватиме податок на прибуток за ставкою 18% (п. 136.1 ПК).
Розрахунок прибутку юридичної особи та розрахунок чистого доходу ФОП загалом схожі. Так само беремо різницю між доходами й витратами. Специфіка — у правилах розрахунку.
Об’єктом оподаткування в юридичних осіб є прибуток, який визначають коригуванням фінансового результату до оподаткування (за даними бухгалтерського обліку) на різниці:
Об’єкт оподаткування = фінрезультат до оподаткування ± різниці
Фінрезультат до оподаткування може бути як додатним — прибуток, так і від’ємним — збиток. Прибуток — це значення рядка 2290, а збиток — рядка 2295 Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід) форми № 2.
Податкові різниці або збільшують, або зменшують об’єкт оподаткування. Вони виникають, коли нараховуєте амортизацію необоротних активів, формуєте резерви й забезпечення тощо. Це показники, визначені у статтях 138—141 ПК, положеннях розділів І, ІІ та підрозділу 4 розділу ХХ ПК. Їх детальний перелік знайдете в додатку РІ до декларації з податку на прибуток.
Увага, не всі платники мусять коригувати фінрезультат на різниці. Якщо річний бухгалтерський дохід ≤ 40 млн грн, маєте право обрати: застосовувати чи не застосовувати податкові різниці. Рішення не застосовувати можна прийняти лише раз. Щойно річний дохід перевищить межу в 40 млн грн, мусите застосовувати податкові різниці, коли визначатимете об’єкт оподаткування податком на прибуток (пп. 134.1.1 ПК).
Нагадаємо: річний дохід охоплює всі доходи без ПДВ, у т. ч. виручку від реалізації, інший операційний дохід, фінансові та інші доходи.
Новостворений медичний заклад матиме обов’язок коригувати фінрезультат тільки наступного року й за умови, що перевищить обсяг доходу в 40 млн грн протягом першого звітного року. Якщо він не перетне цю межу, може не застосовувати різниць. Це рішення треба відобразити в першій декларації з податку на прибуток — у спеціальному полі в кінці основної частини.
Податок на прибуток без різниць розраховуйте за скороченою формулою:
Податок на прибуток = фінрезультат до оподаткування × 18%
Отже, якщо за перший звітний рік медзаклад не досягне доходу в 40 млн грн і при цьому отримає прибуток, має сплатити в бюджет 18% податку з цієї суми.
Зазвичай перший рік роботи супроводжують значні витрати, а фінансовий результат до оподаткування — від’ємний. У цьому разі медичний заклад нічого не сплачує в бюджет. Ба більше, переносить збитки в декларацію за наступний рік і таким чином зменшує фінрезультат до оподаткування наступного року (пп. 140.4.4 ПК).
Першу декларацію з податку на прибуток медичний заклад подає за результатами звітного (податкового) року. Річний звітний період зберігатиметься й надалі, допоки дохід за попередній рік не перевищить 40 млн грн (п. 137.5 ПК). За перевищення заклад звітуватиме щокварталу наростаючим підсумком (п. 137.4 ПК).
Якою датою завершується військова служба
Із якої дати застосовувати пільгову ставку ЄСВ для працівників, які отримали інвалідність
Як рахувати відпускні, якщо в розрахунковому періоді військова служба
Як обчислити лікарняні, якщо в розрахунковому періоді військова служба
Право на збільшену відпустку та інші пільги працівникові—УБД з інвалідністю
ПДВ у приватного ЗОЗ на загальній системі оподаткування
ОФОРМІТЬ ДЕМОДОСТУП І ЧИТАЙТЕ СТАТТЮ ПОВНІСТЮ
Зарплатні податки у приватного ЗОЗ на загальній системі оподаткування
ОФОРМІТЬ ДЕМОДОСТУП І ЧИТАЙТЕ СТАТТЮ ПОВНІСТЮ
Спрощена система оподаткування у приватного ЗОЗ
Врахуйте: не можуть бути платниками єдиного податку першої-третьої груп суб’єкти господарювання, у статутному капіталі яких сукупність часток, що належать юридичним особам, які не є платниками єдиного податку, дорівнює або перевищує 25% (пп. 291.5.5 ПК).
Зарплатні податки у приватного ЗОЗ на спрощеній системі оподаткування
Юрособа-єдиноподатник сплачує такі самі зарплатні податки, що й загальносистемник:
- ПДФО — 18%;
- військовий збір — 1,5%;
- ЄСВ — 22%.
Водночас юрособа-єдиноподатник має право не сплачувати ЄСВ за мобілізованих працівників за власним рішенням (п. 9-20 розд. VII Закону про ЄСВ).
Єдиний податок у приватного ЗОЗ на спрощеній системі оподаткування
ОФОРМІТЬ ДЕМОДОСТУП І ЧИТАЙТЕ СТАТТЮ ПОВНІСТЮ
ПДВ у приватного ЗОЗ на спрощеній системі оподаткування
Із ПДВ-реєстрацією безпосередньо пов’язаний розмір ставки єдиного податку:
- платник ПДВ сплачує менше — 3% доходу;
- неплатник більше — 5% доходу.
Стати платником ПДВ може лише єдиноподатник третьої групи зі ставкою 3% (пп. 3 п. 297.1 ПК). Для платників зі ставкою 5% ПДВ-реєстрація не передбачена, навіть якщо обсяг оподатковуваних ПДВ операцій перевищить поріг в 1 млн грн.
Новостворений медзаклад не може з дня держреєстрації обрати ставку єдиного податку 3%, що передбачає сплату ПДВ. Він може претендувати тільки на ставку 5%, яка не передбачає сплати ПДВ. Для цього протягом 10 днів з дня держреєстрації подає заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку третьої групи у розмірі 5% (пп. 298.1.2 ПК).
До наступного кварталу медзаклад працює на ставці 5% і має визначитися: залишитися на цій ставці чи змінити її на ставку 3% та сплачувати ПДВ (пп. 4 п. 293.8 ПК). Щоб змінити ставку єдиного податку, медзаклад не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку наступного кварталу має одночасно подати до податкової інспекції:
- заяву щодо зміни ставки єдиного податку з 5% на 3%;
- реєстраційну заяву платника ПДВ (форма № 1-ПДВ).
Виконавши ці умови, медзаклад з 1-го числа наступного кварталу стане платником ПДВ зі сплатою єдиного податку в розмірі 3%.
Перейти на сплату 3%-го єдиного податку можна і з загальної системи оподаткування. Для цього не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу загальносистемник:
- неплатник ПДВ — подає заяву про перехід на спрощену систему оподаткування та реєстраційну заяву платника ПДВ;
- платник ПДВ — заяву про перехід на спрощену систему оподаткування.
Протягом року перейти на спрощену систему оподаткування можна лише один раз (пп. 298.1.4 ПК).
Яка система вигідніша для приватного медзакладу
ОФОРМІТЬ ДЕМОДОСТУП І ЧИТАЙТЕ СТАТТЮ ПОВНІСТЮ