Аграрні ноти: як аграріям залучати гроші для бізнесу

UA RU
Стаття-подарунок від журналу «Головбух Агро» 
Новий механізм залучення коштів для аграрних підприємств депутати запровадили Законом про аграрні ноти, що набрав чинності з 01.01.2025. Підкажемо, які відносини регулює новий документ, а також яким бізнесам цей інструмент може бути цікавий і вигідний

Олександра Степова, юрист, Київ


Урядовці пропонують аграріям скористатися новим механізмом фінансування бізнесу — аграрними нотами.

📺 Мінімальне податкове зобов’язання: відповіді на запитання

Аграрні ноти: як аграріям залучати гроші для бізнесу Аграрна нота — це неемісійний цінний папір, що посвідчує безумовне зобов’язання боржника, забезпечене заставою, поставити сільгосп­продукцію або сплатити кошти кредитору за умовами, що визначені цією аграрною нотою (ч. 1 ст. 5 Закону про аграрні ноти).

Закон про аграрні ноти передбачає, що аграрії залучатимуть кошти за допомогою аграрних нот. Ба більше, аграрними нотами можна буде розраховуватися за чинними договорами. Умова — якщо в договорі передбачили розрахунок із використанням аграрних нот (ч. 1, 2 ст. 3 Закону про аграрні ноти).

Якщо видали або передали аграрну ноту, зобов’язання за договором припиняють у розмірі суми аграрної ноти. Умова — якщо договір не передбачає іншого (ч. 3 ст. 3 Закону про аграрні ноти).

Щоб залучити фінансування в аграрний сектор, із 2013 року в Україні використовують аграрні розписки. Їх обіг провадять на підставі Закону № 5479. Вони мають паперову форму та вимагають нотаріального посвідчення. А це додаткові витрати для суб’єктів правовідносин. Аграрні ноти матимуть лише електронну форму, як обліковий запис на рахунку в цінних паперах у системі депозитарного обліку. Дані та реквізити заноситимуть до Реєстру аграрних нот.

Закон про аграрні ноти встановлює, що на відносини з використанням аграрних нот не поширюються норми Закону № 5479 і навпаки. Ба більше, той самий боржник не може використовувати аграрні ноти одночасно з аграрними розписками щодо того самого предмета застави.

Види аграрних нот

Види аграрних нот, якими можуть скористатися аграрії, визна­чають частини 2 і 4 статті 5 та статті 6 і 7 Закону про аграрні ноти.

Які є види аграрних нот

Які є види аграрних нот

СКАЧАТИ

Видача та обіг аграрних нот

Аграрні ноти видавайте у кілька кроків.

Крок 1. Укладіть договір із Центральним депозитарієм цінних паперів (далі — Депозитарій). Зміст договору — ввести неемісійний цінний папір до системи депозитарного обліку.

Крок 2. Депонуйте документ про введення не­емісійного цінного паперу до системи депозитарного обліку.

Крок 3. Заповніть дані аграрних нот. Дотримуйтеся вимог Закону про аграрні ноти в Реєстрі аграрних нот, держателем якого є Депозитарій. У матеріальній формі з Реєстру аграрних нот можете отримати виписки та спецвиписки.

Про видані аграрні ноти Депозитарій має змогу обмінюватися інформацією з:

  • адміністратором Державного аграрного реєстру;
  • Держреєстром обтяжень рухомого майна;
  • Держреєстром речових прав на нерухоме майно;
  • Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань;
  • Держреєстром актів цивільного стану громадян;
  • Єдиним державним демографічним реєстром;
  • Реєстром аграрних нот.

З Реєстру аграрних нот зможете вільно отримати інформацію про стан виконання боржником зобов’язання (строки його виконання), опис предмета застави, ступінь оборотоздатності, факт видачі аграрних нот і про боржника. До іншої інформації доступ обмежений.

Боржник, кредитор, інша особа, яка несе солідарну відповідальність за зобов’язанням за аграрними нотами, мають право отримати виписку з Реєстру аграрних нот. Кредитор, перед яким боржник не виконав — повністю або частково — зобов’язання за аграрними нотами, може отримати спецвиписку.

Увага: право видавати аграрні ноти має лише власник або користувач земельної ділянки сільгосппризначення (ч. 3 ст. 9 Закону про аграрні ноти).

Цілком логічно, що з моменту видачі аграрних нот боржник втрачає право розпоряджатися речовими правами на земельну ділянку. Тобто без дозволу кредитора боржник не має права не тільки відчужувати земельну ділянку, а й передавати її в суборенду.

Способи, як виконати та припинити зобов’язання

Аграрні ноти мають сприяти розширенню можливостей виробників сільгосппродукції отримати додаткове фінансування у вигляді кредитів та одночасно зменшити витрати на їх отримання.



зміст


Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді