Олександра Степова, юрист, Київ
Урядовці пропонують аграріям скористатися новим механізмом фінансування бізнесу — аграрними нотами.
📺 Мінімальне податкове зобов’язання: відповіді на запитання
Аграрна нота
Закон про аграрні ноти передбачає, що аграрії залучатимуть кошти за допомогою аграрних нот. Ба більше, аграрними нотами можна буде розраховуватися за чинними договорами. Умова — якщо в договорі передбачили розрахунок із використанням аграрних нот (ч. 1, 2 ст. 3 Закону про аграрні ноти).
Якщо видали або передали аграрну ноту, зобов’язання за договором припиняють у розмірі суми аграрної ноти. Умова — якщо договір не передбачає іншого (ч. 3 ст. 3 Закону про аграрні ноти).
Щоб залучити фінансування в аграрний сектор, із 2013 року в Україні використовують аграрні розписки. Їх обіг провадять на підставі Закону № 5479. Вони мають паперову форму та вимагають нотаріального посвідчення. А це додаткові витрати для суб’єктів правовідносин. Аграрні ноти матимуть лише електронну форму, як обліковий запис на рахунку в цінних паперах у системі депозитарного обліку. Дані та реквізити заноситимуть до Реєстру аграрних нот.
Закон про аграрні ноти встановлює, що на відносини з використанням аграрних нот не поширюються норми Закону № 5479 і навпаки. Ба більше, той самий боржник не може використовувати аграрні ноти одночасно з аграрними розписками щодо того самого предмета застави.
З наступного року має запрацювати новий фінансовий інструмент для кредитування сільгоспвиробників — аграрні ноти. Пояснимо, у чому відмінність між аграрними нотами та аграрними розписками, а також хто з аграріїв і в яких випадках може їх застосовувати
Види аграрних нот
Види аграрних нот, якими можуть скористатися аграрії, визначають частини 2 і 4 статті 5 та статті 6 і 7 Закону про аграрні ноти.
Які є види аграрних нот
Видача та обіг аграрних нот
Аграрні ноти видавайте у кілька кроків.
Крок 1. Укладіть договір із Центральним депозитарієм цінних паперів (далі — Депозитарій). Зміст договору — ввести неемісійний цінний папір до системи депозитарного обліку.
Крок 2. Депонуйте документ про введення неемісійного цінного паперу до системи депозитарного обліку.
Крок 3. Заповніть дані аграрних нот. Дотримуйтеся вимог Закону про аграрні ноти в Реєстрі аграрних нот, держателем якого є Депозитарій. У матеріальній формі з Реєстру аграрних нот можете отримати виписки та спецвиписки.
Про видані аграрні ноти Депозитарій має змогу обмінюватися інформацією з:
- адміністратором Державного аграрного реєстру;
- Держреєстром обтяжень рухомого майна;
- Держреєстром речових прав на нерухоме майно;
- Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань;
- Держреєстром актів цивільного стану громадян;
- Єдиним державним демографічним реєстром;
- Реєстром аграрних нот.
З Реєстру аграрних нот зможете вільно отримати інформацію про стан виконання боржником зобов’язання (строки його виконання), опис предмета застави, ступінь оборотоздатності, факт видачі аграрних нот і про боржника. До іншої інформації доступ обмежений.
Боржник, кредитор, інша особа, яка несе солідарну відповідальність за зобов’язанням за аграрними нотами, мають право отримати виписку з Реєстру аграрних нот. Кредитор, перед яким боржник не виконав — повністю або частково — зобов’язання за аграрними нотами, може отримати спецвиписку.
Увага: право видавати аграрні ноти має лише власник або користувач земельної ділянки сільгосппризначення (ч. 3 ст. 9 Закону про аграрні ноти).
Цілком логічно, що з моменту видачі аграрних нот боржник втрачає право розпоряджатися речовими правами на земельну ділянку. Тобто без дозволу кредитора боржник не має права не тільки відчужувати земельну ділянку, а й передавати її в суборенду.
Способи, як виконати та припинити зобов’язання
Аграрні ноти мають сприяти розширенню можливостей виробників сільгосппродукції отримати додаткове фінансування у вигляді кредитів та одночасно зменшити витрати на їх отримання.