Помилки у зведеній ПН: як виправити й відзвітувати

UA RU
Автор
експерт з бухгалтерського обліку та оподаткування, Київ
Додайте цю статтю в корисне й тримайте напохваті. Вона підказуватиме, як виправити помилки у зведених ПН. Рекомендації експерта підкріпили прикладом і зразками

Інколи бухгалтери помиляються у зведених податкових накладних (ПН): забувають врахувати Чвн, не включають якісь вхідні ПН, додають зайві або те і те. Потренуємося виправляти ці помилки. Коригування покажемо в ПДВ-звітності. Умови прикладу сформулювали за запитаннями передплатників.

У вересні 2024 року в ЗОЗ уперше виникла необхідність розподілити ПДВ за пунктом 199.1 Податкового кодексу України (ПК). За даними вересневої декларації бухгалтер обчислила частку використання придбань із ПДВ у неоподатковуваних операціях (Чвн), оформила зведену податкову накладну, зареєструвала її в ЄРПН і відобразила розподільчі податкові зобов’язання у декларації. Здавалося б, все так, як має бути. Та згодом бухгалтер виявила, що не врахувала Чвн (85%) у зведеній ПН, унаслідок чого до податкових зобов’язань потрапив увесь вхідний ПДВ (100%). До всього вона ще й переплутала накладні та включила до зведеної ПН не ту вхідну ПН.

Бухгалтер стресує… Як виправити помилку у зведеній ПН? Чи подавати уточнюючий розрахунок до декларації з ПДВ за вересень? Чи робити перерахунок Чвн?

Повторно перераховувати Чвн не доведеться. Податкові зобов’язання, які донарахували за пунктом 199.1 ПК, потрапили до рядка 4 декларації: 4.1 або 4.2 — залежно від ставки ПДВ. А значення рядка 4 не бере участі в розрахунку Чвн. Тож якщо правильно заповнили інші рядки декларації, які задіяні в розрахунку, Чвн не перераховуйте.

Чи подавати уточнюючий розрахунок до декларації, залежить від того, як виправлятимете помилки у зведеній ПН. Є два способи:

  • перший — за допомогою розрахунку коригування (РК) до зведеної ПН;
  • другий (фіскальний) — за допомогою РК і додаткової зведеної ПН.

Відображаємо коригування у ПДВ-звітності

Виправлення помилок у зведеній ПН за допомогою РК покажіть у декларації з ПДВ за таким принципом:

Коригування

У яких рядках показати

У якій декларації

Збільшуєте податкові зобов’язання

4.1.1, 4.2.1
(залежно від ставки)

За звітний період, на який припадає дата складення РК, незалежно від факту реєстрації РК в ЄРПН

Зменшуєте податкові зобов’язання

За звітний період, в якому зареєстрували РК у ЄРПН

Збільшення податкових зобов’язань на підставі додаткової зведеної ПН потрібно провести у декларації з ПДВ за той самий місяць (у рядках 4.1 або 4.2 залежно від ставки). Однак строк подання цієї декларації минув. Єдиний спосіб збільшити податкові зобов’язання — подати уточнюючий розрахунок до неї.

Зазвичай у рядку 18.1 уточнюючого розрахунку платник зазначає суму самоштрафу — 3% від донарахованої суми податкових зобов’язань, позаяк маємо факт заниження податкових зобов’язань (пп. «а» п. 50.1 ПК). Утім, у разі самостійного виправлення помилок у період воєнного стану платників звільнили від нарахування та сплати штрафних санкцій, передбачених пунктом 50.1 ПК (пп. 69.1, 69.38 підрозд. 10 розд. ХХ ПК). Тож заповнювати рядок 18.1 в уточнюючому розрахунку і платити штраф не доведеться.

У роботі без помилок ніяк. Головне — не зневірятися, виправляти їх і рухатися далі з новим досвідом.


Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді