Звітність зі сталого розвитку: кого зобов’яжуть подавати і коли

Стаття-подарунок від журналу «Головбух» 
Автор
керівник експертної групи «Експертус Головбух» Цифрового видавництва Експертус, Київ
Уряд ухвалив законопроєкт, яким запроваджує подання звітності зі сталого розвитку. Кого стосуватимуться новації та коли вони запрацюють — розповість експерт

25 червня 2025 року уряд схвалив проєкт змін до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-ХІV (далі ― Закон про бухоблік). Проєкт Закону про внесення змін до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» щодо запровадження звітності із сталого розвитку від 26.06.2025 № 13425 (далі ― Законопроєкт № 13425) передбачає впровадження обов’язкової звітності зі сталого розвитку. Якщо законопроєкт ухвалять, він набере чинності з 1 січня 2026 року.

Далі розглянемо новації детально.

🔥 Марафон вебінарів до Дня бухгалтера

Що таке звіт зі сталого розвитку і кого він стосується

Уряд запроваджує звітність зі сталого розвитку. Вона включатиме питання сталого розвитку відповідно до вимог стандартів звітності зі сталого розвитку.

До питань сталого розвитку належать екологічні й соціальні питання, питання стосовна трудових відносин, дотримання прав людини та боротьби з корупцією. 

У фокусі цього звіту: екологічний вплив, трудові права, права людини, антикорупція, соціальні ініціативи, вплив ESG-чинників на бізнес.

Коли подавати звіт зі сталого розвитку

Розглянемо, хто буде зобов’язаний подавати звіт і коли перший звітний період.

Перший звітний період для звітування зі сталого розвитку


з/п

Хто подає

Перший звітний період, за який подають звіт, рік

1

Велике підприємство, на якому середня кількість працівників за рік, що передує звітному, перевищує 500 осіб

2027

2

Материнське підприємство великої групи, на якому середня кількість працівників за рік, що передує звітному, перевищує 500 осіб (на консолідованій основі)

2027

3

Інше велике підприємство та материнське підприємство великої групи, окрім наведені у позиціях 1, 2

2028

4

Мале та середнє підприємство, цінні папери яких допущені до торгів на регульованому ринку капіталу

2029

Решти підприємств обов’язок складати й подавати звіт наразі не стосується.

Чи зобов’язані подавати звіт зі сталого розвитку малі та середні підприємства

Малі та середні підприємства самотужки визначатимуть, чи доцільно складати звітність зі сталого розвитку. Виняток — підприємства, цінні папери яких допущені до торгів на регульованому ринку капіталу, і державні унітарні підприємства, господарські товариства, у статутному капіталі яких понад 50% акцій (часток) належать державі.

Окрім цього, урядовці планують, що у 2026 році підприємства будуть зобов’язані визначити свою категорію та групу згідно з оновленою частиною другою статті 2 і частиною першою статті 12 Закону про бухоблік. Встановити категорію і групу підприємства знадобиться, зокрема, й для того, щоб визначити, чи має підприємство подавати звіт зі сталого розвитку. Для цього застосовуватимете показники річної фінансової та річної консолідованої фінансової звітності за 2025 рік.

Отже, якщо за показниками річної фінзвітності за 2025 рік підприємство відповідатиме критеріям, наприклад, великого підприємства і матиме середню кількість працівників за 2026 рік понад 500 осіб, воно зобов’язане:

  • скласти за 2027 рік звіт зі сталого розвитку;
  • відзвітувати у 2028 році в строки, визначені для подання річної фінансової звітності за 2027 рік.

Наразі саме такі строки звітування передбачає Законопроєкт № 13425. Чи залишаться вони у остаточному варіанті, що підпише Президент? Триматимемо це питання на контролі.

Як будемо подавати звіт зі сталого розвитку

Звіт зі сталого розвитку подаватимете:

  • в окремому розділі звіту з управління за європейськими стандартами ESRS;
  • електронному форматі за таксономією;
  • як нефінансову звітність, що є складовою річної фінзвітності підприємства.

Нагадаємо, що звіт про управління подають разом із фінзвітністю до органів управління підприємства, статистики, а також оприлюднюють у строки, передбачені в Закон про бухоблік для оприлюднення фінзвітності.

Звіт зі сталого розвитку, що є складовою звіту про управління податківцям подавати не потрібно (ЗІР, підкатегорія 102.20.02).

Наразі маємо низку відкритих питань:

  • який формат і платформа/сервіс для подання звіту;
  • чи підлягатиме звітність обов’язковому аудиту тощо.

Чекатимемо на роз’яснення урядовців ближче до дати першого звітування.

Окрім цього, зміни в Законі про бухоблік оновлюють підходи до визначення категорії підприємств для звітування, розширюють сферу дії МСФЗ. Більш детально читайте у коментарі від редакції «Експертус Головбух».



зміст

📩 Хочете знати про зміни раніше за колег?

tg_4.png

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді