У разі настання страхового випадку через тимчасову непрацездатність і для оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності керуються нормами Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266 (у редакції, затвердженій постановою КМУ від 26.06.2015 № 439) і Порядку оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання чи травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, за рахунок коштів роботодавця, що затверджений постановою КМУ від 26.06.2015 № 440.
Розрахунок лікарняних
Для розрахунку лікарняних працівник має подати до кадрової служби підприємства належно оформлений листок непрацездатності. Своєю чергою, кадрова служба зазначає в лікарняному загальний страховий стаж. Комісія (уповноважений) із соціального страхування приймає рішення про призначення допомоги з тимчасової непрацездатності та оформлює його протоколом. Лише після цього бухгалтер обчислює суму лікарняних.
Втрата первинних документів через руйнування офісу
► Лікарняні: як уникнути помилок
Послідовність здійснення розрахунку оплати тимчасової непрацездатності така:
• обчислення середньоденної зарплати;
• обчислення суми денної виплати;
• контроль максимального розміру виплати;
• нарахування кінцевої суми лікарняних.
Як обчислюється середньоденна зарплата
Середньоденна зарплата при розрахунку лікарняних визначається через ділення зарплати за розрахунковий період, на яку нараховано ЄСВ, на кількість календарних днів роботи працівника.
Сюди входять основна, додаткова заробітна плата й такі виплати:
• відпускні та компенсація за невикористану відпустку;
• матеріальна допомога;
• разові заохочувальні та компенсаційні виплати;
• премії;
• суми збереження середнього заробітку за дні здавання крові та дні відпочинку донорів;
• суми збереження середнього заробітку за час підвищення кваліфікації;
• оплата вимушеного прогулу;
• оплата спеціальних перерв у роботі.
► Нараховуємо лікарняні чорнобильцю другої категорії
Розрахунок середньоденної заробітної плати для лікарняних не включає інші виплати, окрім перерахованих вище, зокрема, не враховуються:
• сума зарплати, більша за граничну величину для справляння ЄСВ;
• виплати за листком непрацездатності й допомога у зв’язку з вагітністю та пологами;
• винагороди за цивільно-правовими договорами;
• суми збереження зарплати, за якими підприємство отримало бюджетне відшкодування, та нараховані працівникам на військовій службі;
• добові для відряджень.
► Оподатковуємо перехідні відпускні та лікарняні
Середньоденна зарплата не може перевищувати максимальної величини бази нарахування ЄСВ у розрахунку на один календарний день. Цю величину визначають через ділення її розміру в останньому місяці розрахункового періоду на середньомісячну кількість календарних днів (30,44). Оскільки з 01.05.2016 розмір максимальної величини бази нарахування ЄСВ складає 36 250 грн., максимальна величина бази нарахування ЄСВ у розрахунку на один календарний день дорівнює 1190,87 грн.
Як обчислюється сума денної виплати
Сума денної виплати розраховується у відсотках середньоденної зарплати залежно від страхового стажу.
► Фонди соцстрахування реорганізували: як оплачувати лікарняні
Сума лікарняних розраховується як добуток денної виплати та кількості пропущених через лікарняний календарних днів.
Контроль максимального розміру виплати
Лікарняні в розрахунку на місяць не можуть бути більшими за максимальну величину бази нарахування ЄСВ.
Для правильного розрахунку слід використовувати Приклади обчислення середньої заробітної плати (доходу) за видами загальнообов’язкового державного соціального страхування, затверджені наказом Мінсоцполітики від 21.10.2015 № 1022.
Установлення кінцевої суми виплат
Якщо трудові відносини тривають понад 12 календарних місяців, розрахунок лікарняних здійснюється із врахуванням зарплати за 12 календарних місяців перебування застрахованої особи у трудових відносинах (із першого до першого числа) за останнім основним місцем роботи, що передують місяцю, в якому настав страховий випадок.
► Лікарняні працівникові, що працює на умовах неповного робочого часу
Як розрахувати лікарняні — 2016: приклад
Працівник надав до бухгалтерської служби підприємства листок непрацездатності, що підтверджує його хворобу з 15 по 23 серпня 2016 року.
Страховий стаж працівника — понад вісім років. Розрахунковий період становить 12 календарних місяців (серпень 2015 року — липень 2016 року). За цей період працівникові нараховано дохід у загальній сумі 35 420,00 грн., з якої:
• 33 780,00 грн. — заробітна плата;
• 1640,00 грн. — оплата перших п’яти днів тимчасової непрацездатності й допомога по тимчасовій непрацездатності за періоди 11-18.12.2015 (8 к. дн.) та 03-09.06.2016 (7 к. дн.). Окрім того, працівник у період 16-29 липня 2016 року (14 к. дн.) перебував у відпустці без збереження заробітної плати.
► У розрахунковому періоді мобілізація, хвороба, прогул: як обчислити лікарняні
Потрібно обчислити суму для оплати працівникові перших п’яти днів тимчасової непрацездатності (5 к. дн.) й нарахувати допомогу по тимчасовій непрацездатності (4 к. дн.).
Для розрахунку виплат за дні тимчасової непрацездатності візьмемо заробітну плату в сумі 33 780,00 грн. (35 420,00 грн. – 1640,00 грн.) та календарні дні розрахункового періоду — 337 к. дн. (366 к. дн. – 8 к. дн. – 7 к. дн. – 14 к. дн.).
На основі цих даних обчислимо середньоденну заробітну плату:
33 780,00 грн. ÷ 337 к. дн. = 100,24 грн.
Денна виплата з огляду на страховий стаж працівника становитиме 100% середньоденної заробітної плати (100,24 грн.).
► Лікарняний у відпустці: відображаємо у Звіті з ЄСВ
Тепер нараховуємо:
• суму для оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності — 501,20 грн. (100,24 грн. × 5 к. дн.);
• допомогу по тимчасовій непрацездатності — 400,96 грн. (100,24 грн. × × 4 к. дн.).
Зразок розрахунку лікарняних — 2016 в ситуаціях, коли працівник перебував у трудових відносинах менше року або неповний календарний місяць, шукайте в е-журналі «Головбух» № 34.
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"