ПРОБЛЕМА
Підприємство отримало поворотну фінансову допомогу від іншого підприємства — платника податку на прибуток та ПДВ. Умовами договору передбачено заставу майна на суму, яка в 2,5 рази перевищує одержану поворотну допомогу. Якщо допомога не буде повернута, чи потрібно нараховувати ПДВ на вартість заставленого майна, примусово реалізованого в судовому порядку?
РІШЕННЯ
Так, доведеться нараховувати ПДВ.
Відповідно до статті 572 Цивільного кодексу України та статті 20 Закону України «Про заставу» від 02.10.1992 №2654-XII, заставодержатель набуває право звернення стягнення на предмет застави в разі, якщо в момент настання терміну виконання зобов’язання, забезпеченого заставою, воно не буде виконане.
При відчуженні майна, заставленого з метою забезпечення повної суми боргової вимоги, витрати та доходи боржника (заставодавця) та кредитора (заставоутримувача) визначаються згідно з вимогами пункту 153.6 Податкового кодексу України (ПК), у такому порядку:
відчуження об’єкта застави для заставодавця прирівнюється до продажу такого об’єкта у податковий період такого відчуження;
якщо згідно з умовами договору або закону об’єкт застави відчужується у власність заставоутримувача в рахунок погашення боргових зобов’язань, таке відчуження прирівнюється до купівлі заставоутримувачем такого об’єкта застави в податковий період такого відчуження;
якщо кредитор у подальшому продає об’єкт застави іншим особам, його доходи або збитки визнаються в загальному порядку.
Згідно з пунктом 185.1 ПК операції з ввезення товарів на митну територію України є об’єктом оподаткування ПДВ. Відчуження заставного майна прирівнюється до поставки. Податкові зобов’язання виникають, виходячи з договірної (контрактної) вартості майна, але при контрольованих операціях — не нижче звичайних цін (п. 188.1 ПК).
На дату оприбуткування такого об’єкта за наявності податкової накладної заставоутримувач має право на податковий кредит. При подальшому продажу оприбуткованого об’єкта у заставоутримувача виникають податкові зобов’язання з ПДВ на загальних підставах.
Підготовлено експертами Системи «Експертус Податки»
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"