ПРОБЛЕМА
Підприємство продає невиробничий об’єкт, який був придбаний як виробничий. Які податкові наслідки цієї операції?
РІШЕННЯ
Спочатку необхідно було виробничий об’єкт перевести до складу невиробничих (на момент прийняття рішення про переведення об’єкту до складу невиробничих активів).
Відповідно до пункту 146.15 Податкового кодексу України (ПК) при передачі об’єкта основних засобів до складу невиробничих необоротних матеріальних активів за рішенням платника податку об’єкт не амортизується. При цьому під час переведення об’єкта до складу невиробничого з метою нарахування податкових зобов’язань з ПДВ, потрібно взяти його балансову вартість на момент переведення (п. 198.5 ПК).
База оподаткування за необоротними активами визначається виходячи з балансової (залишкової) вартості, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів — виходячи із звичайної ціни), а за товарами/послугами — виходячи з вартості їх придбання (п. 189.1 ПК).
Таким чином, виходячи зі статей 185 ПК та 188 ПК при операції продажу невиробничого об’єкту підприємству слід нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ.
Податкові наслідки продажу невиробничого об’єкта щодо податку на прибуток визначені пунктом 146.13 ПК. Сума перевищення доходів від продажу або іншого відчуження над первісною вартістю придбання невиробничих основних засобів та витрат на ремонт, що здійснюються для підтримання об’єкта в робочому стані, включається до доходів платника податку, а сума перевищення первісної вартості над доходами від такого продажу або іншого відчуження включається до витрат платника податку.
Та оскільки об’єкт основного засобу спочатку виконував функції виробничого й підприємство нараховувало по ньому амортизацію, вважаємо, що суму перевищення слід визначати не між вартістю продажу та первісною вартістю, а саме між вартістю продажу та залишковою вартістю.
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"