ПРОБЛЕМА
Підприємство уклало договір генпідряду на будівництво об’єкта. У договорі обумовлено, що генпідрядник дає запоруку якості виконаних робіт протягом гарантійного строку, який становить 10 років. Чи має право підприємство затрати по гарантійному ремонту, який буде здійснюватись після завершення будівництва, відносити на витрати у податковому обліку?
РІШЕННЯ
Витрати з гарантійного обслуговування та ремонту об’єкта будівництва несе генпідрядник і відносить їх до інших витрат у податковому обліку згідно з підпунктом «є» підпункту 138.10.3 Податкового кодексу України (ПК). Такі витрати не можна вважати витратами подвійного призначення на підставі підпункту 140.1.4 ПК. Ті витрати стосуються виключно витрат на гарантійні заміни товарів щодо Закону України «Про захист прав споживачів» від 12.05.1991 № 1023-XII.
Звертаємо увагу, що поняття «гарантійний ремонт» та «гарантійне обслуговування» не визначено у статті 14 ПК. Тому слід керуватися спеціальними законодавчими актами щодо будівництва, зокрема, Загальними умовами укладення та виконання договорів підряду у капітальному будівництві, затвердженими постановою КМУ від 01.08.2005 № 668 (далі — Загальні умови № 668).
Згідно з пунктом 105 Загальних умов № 668 у разі виявлення замовником протягом гарантійних строків недоліків/дефектів у закінчених роботах (об’єкті будівництва) і змонтованих конструкціях він повідомляє про них підрядника (у випадку, що розглядається — генпідрядника) у порядку, передбаченому договором підряду.
Генпідрядник запрошується для складення акта про виявлені недоліки, у якому зазначаються порядок і строки усунення виявлених недоліків/дефектів (п. 107 Загальних умов № 668). Підрядник зобов’язаний усунути виявлені недоліки в порядку, визначеному актом їх усунення.
При відмові генпідрядника усунути недоліки замовник може це зробити власними силами. У такому разі генпідрядник зобов’язаний повністю компенсувати відповідні витрати (п. 108 Загальних умов № 668).
При виникненні спору між підприємством-замовником і генпідрядником щодо усунення недоліків або їх причин, на вимогу будь-якої зі сторін може бути проведено незалежну експертизу, фінансування якої покладається на генпідрядника, крім випадків, коли за результатами експертизи встановлено відсутність порушень умов договору з боку генпідрядника або причинного зв’язку між діями підрядника та виявленими недоліками (п. 109 Загальних умов № 668).
Гарантійні строки продовжуються на час, протягом якого закінчені роботи (об’єкт будівництва) і змонтовані конструкції не могли експлуатуватися внаслідок виявлених недоліків (дефектів), відповідальність за які несе підрядник.
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"