Якою має бути ціна оренди основного засобу, якщо орендодавець та орендар пов’язані особи

Стаття-подарунок від журналу «Головбух» 
Якою максимально низькою може бути орендна плата за вантажний автомобіль, отриманий за договором оренди однією юридичною особою від іншої, якщо орендодавець є власником контрольного пакету акцій орендаря?

Орендодавець, який володіє корпоративними правами орендаря у розмірі 20 і більше відсотків, визнається пов’язаною особою для цілей трансфертного ціноутворення відповідно до підпункту 14.1.159 Податкового кодексу України (ПК).

Згідно з пунктом 153.2 ПК оподаткування контрольованих операцій здійснюється у порядку, передбаченому статтею 39 ПК. При цьому контрольованими є господарські операції з придбання (продажу) товарів (робіт, послуг), що здійснюються платниками податків з пов’язаними особами — резидентами, які:

  • задекларували від’ємне значення об’єкта оподаткування з податку на прибуток за попередній податковий (звітний) рік;

  • застосовують спеціальні режими оподаткування станом на початок податкового (звітного) року;

  • сплачують податок на прибуток підприємств та/або ПДВ за іншою ставкою, ніж базова (основна), що встановлена відповідно до ПК, станом на початок податкового (звітного) року;

  • не були платниками податку на прибуток підприємств та/або ПДВ станом на початок податкового (звітного) року;

  • загальна сума таких операцій платника податків з кожним контрагентом дорівнює або перевищує 50 млн. грн. (без урахування ПДВ) за відповідний звітний календарний рік (пп. 39.2.1.1 та пп. 39.2.1.4 ПК).

Відносно орендної плати за вантажний автомобіль можна порадити таке:

  • встановити вартість орендної плати на рівні суми амортизації;

  • періодично (наприклад, щокварталу) зменшувати орендну плату, мотивуючи це збільшенням терміну служби автомобіля, його моральним та фізичним зносом;

  • враховуючи те, що сторони договору оренди — пов’язані особи, намагатися планувати рух грошових потоків і наявність грошових коштів, необхідних для розрахунків з бюджетом і один з одним.

Слід пам’ятати, що при перевірці податковий орган має право подати запит, а платник податків зобов’язаний обгрунтувати рівень договірних цін. При цьому обов’язок доведення того, що ціна договору не відповідає рівню звичайної ціни, покладається на податковий орган. Тому й у орендаря, й у орендодавця мають бути і обгрунтування, і розрахунки. Орендодавцеві також можна подати оголошення до ЗМІ про здачу вантажного автомобіля в оренду. Таке оголошення буде публічним, а вказана вартість оренди — звичайною ціною (пп. 14.1.71 ПК).

Підготовлено членами Експертної ради системи «Експертус Податки»


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"


Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді