ПРОБЛЕМА
Який існує порядок відображення в обліку витрат підприємства на спецодяг для працівників?
РІШЕННЯ
Відображення витрат на спецодяг залежить від того, до якої групи активів такі об’єкти належать.
Так спецодяг можна віднести до:
МШП, якщо нормативний строк використання становить менш як один рік;
малоцінних необоротних матеріальних активів (МНМА), якщо нормативний строк використання становить більше одного року.
Кожне підприємство самостійно визначає термін використання та вартісний критерій у наказі про облікову політику. Таким чином, спецодяг може обліковуватися на рахунках:
22 «Малоцінні та швидкозношувані предмети»;
112 «Малоцінні необоротні матеріальні активи».
Під час видачі спецодягу, що належать до МШП, їхня вартість списується з балансу відповідно до пункту 23 П(С)БО 9 «Запаси». При цьому повинен бути організований оперативний кількісний облік таких предметів за місцями експлуатації і відповідними особами впродовж строку їхнього фактичного використання.
К сведению
Витрати на придбання та утримання МНМА відносяться у зменшення об’єкта оподаткування через нарахування амортизації з урахуванням норм підпункту 145.1.6 Податкового кодексу України (ПК). Так амортизацію можна нараховувати або у 100% вартості під час введення в експлуатацію, або 50% — під час введення, інші 50% — у місяці списання з балансу. Пам’ятайте, що метод амортизації МНМА потрібно визначити у наказі про облікову політику підприємства.
Відповідно до підпункту 140.1.1 ПК витрати на забезпечення найманих працівників спецодягом, потрібним для виконання професійних обов’язків за переліком, що встановлюється Кабміном та передбачено Типовими галузевими нормами безплатної видачі працівникам спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту, включаються до податкових витрат. Згідно з підпунктом «є» підпункту 138.8.5 ПК такі витрати відносяться до складу загальновиробничих витрат. До них належать витрати на охорону праці та техніку безпеки, понесені відповідно до законодавства.
Норми безплатної видачі спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту працівникам загальних професій різних галузей промисловості затверджені наказом Держгірпромнагляду від 16.04.2009 №62
Обов’язковими умовами відображення витрат на спецодяг в податковому обліку є:
зв’язок таких витрат з господарською діяльністю підприємства;
документальне підтвердження відповідних витрат та оформлення первинних документів за правилами ведення бухгалтерського обліку та інших документів;
відповідність витрат постанові КМУ «Про затвердження переліку заходів та засобів з охорони праці, витрати на здійснення та придбання яких включаються до витрат» від 27.06.2003 № 994.
Підготовлено членами Експертної ради системи «Експертус Податки»
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"