ПРОБЛЕМА
Три роки тому підприємство отримало аванс на придбання товару. У податковому обліку за цією операцією було відображено валовий дохід та нараховано податкові зобов’язання з ПДВ. Однак операція поставки так і не відбулася. По закінченні строку позовної давності суму авансу було списано. Чи коригується сума податкового зобов’язання з ПДВ у цьому випадку?
РІШЕННЯ
Відповідно до пункту 187.1 Податкового кодексу України (ПК) датою виникнення податкових зобов’язань з постачання товарів вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
або дата зарахування коштів від покупця на банківський рахунок платника податку, чи внесення коштів у касу підприємства або обслуговуючого банку;
або дата відвантаження товарів.
Відповідно до підпункту 14.1.11 ПК безнадійною є заборгованість за зобов’язаннями, щодо яких минув строк позовної давності.
Податкові зобов’язання платника податків — продавця, відповідно до пункту 192.1 ПК підлягають коригуванню, якщо після постачання товарів здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів.
Враховуючи те, що у даному випадку аванс не було повернуто покупцю, у продавця немає законних підстав для коригування суми податкових зобов’язань з ПДВ при списанні безнадійної заборгованості.
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"