Банк стягнув заставу: коли потрібно нарахувати ПДВ

Стаття-подарунок від системи «Експертус Головбух» 
Зміст статті:

ПРОБЛЕМА

У Держреєстрі речових прав на нерухоме майно 17.06.2014 внесено запис про зміну власника нерухомості, яке було заставою за договором іпотечного кредиту: право власності перейшло від підприємства-заставодавця до банку-заставоутримувача. Про реалізацію стягнутої нерухомості банк повідомив лише 29.07.2014. Підприємство оскаржує дії банку в суді. Коли підприємство повинно скласти та зареєструвати податкову накладну та відобразити податкові зобов’язання у декларації з ПДВ?

РІШЕННЯ

У даному випадку банк (заставоутримувач) здійснив стягнення предмета застави шляхом набуття на нього права власності (п. 4 ч. 1 ст. 593 Цивільного кодексу України). У результаті такої дії предмет застави оприбутковується на баланс заставоутримувача, а право застави припиняється.

Тобто 17.06.2014 відбулась передача права власності на об’єкт застави позичальнику. Така операція є об’єктом оподаткування ПДВ (п. 185.1 Податкового кодексу України). Саме на цю дату підприємство-заставодавець мало скласти податкову накладну. Відповідно, податкові зобов’язання слід було відобразити у декларації з ПДВ за червень 2014.

Подальші дії банку зі стягненим у такий спосіб майном, зокрема, його продаж, не відображаються в обліку підприємства-заставодавця.

Однак, у підприємства є можливість відсторнувати податкові зобов’язання з ПДВ у разі, якщо підприємство відсудить стягнену банком нерухомість.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Експертус Податки»


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"


Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді