Як відкоригувати податкові зобов’язання при поверненні товару від неплатника ПДВ, який на момент реалізації був платником цього податку

Стаття-подарунок від системи «Експертус Головбух» 
Зміст статті:

ПРОБЛЕМА

Юридична особа (платник ПДВ) продала товар іншому підприємству, також платнику ПДВ. Через деякий час покупцю було анульовано реєстрацію платнико ПДВ. Як відобразити в декларації з ПДВ продавця повернення товару від покупця, який уже не є платником ПДВ?

РІШЕННЯ

Згідно з пунктом 192.1 Податкового кодексу України (ПК) якщо після постачання товарів здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи перерахунок у випадках повернення товарів особі, яка їх надала, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню.

Згідно з підпунктом 192.1.1 ПК якщо внаслідок такого перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку — постачальника, то:

а) постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов’язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок, та надсилає отримувачу розрахунок коригування податку;

б) отримувач відповідно зменшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник податку на дату проведення коригування, а також збільшив податковий кредит у зв’язку з отриманням таких товарів/послуг.

Відповідно до пункту 192.2 ПК норма пункту 192.1 ПК не поширюється на випадки, коли постачальник товарів не є платником податку на кінець звітного (податкового) періоду, в якому був проведений такий перерахунок. У даному випадку постачальник є платником ПДВ, тому провести коригування податкового зобов’язання він може. Інших обмежень шодо щодо коригування ПДВ нормами ПК не передбачено.

У разі здійснення коригування сум податкових зобов’язань при поверненні товарів неплатником ПДВ відповідно до підпункту 9 пункту 3 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Мінфіну від 23.09.2014 № 966, таке коригування відображається в рядку 8.1 розділу 1 податкової декларації з ПДВ та в додатку 1 «Розрахунок коригування сум податку на додану вартість до податкової декларації з податку на додану вартість (Д1)» (далі — Додаток 1) до податкової декларації з ПДВ. При заповненні Додатка 1 в даному випадку слід заповнювати всі колонки таблиці 1 розділу І цього Додатку.

Оскільки законодавством чітко не врегульовано, що саме зазначати в такому випадку в розрахунку коригування ПДВ, вважаємо за доцільне в Додатку 1 зазначити індивідуальний податковий номер покупця, який був у нього в момент здійснення операції (коли він ще був платником ПДВ) та надіслати такий розрахунок поштою з повідомленням про вручення. Таким чином датою отримання покупцем розрахунку буде дата з відміткою про вручення платнику такого листа.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Експертус Податки»


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"


Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді