ПРОБЛЕМА
Юридична особа (платник ПДВ) продала товар іншому підприємству, також платнику ПДВ. Через деякий час покупцю було анульовано реєстрацію платнико ПДВ. Як відобразити в декларації з ПДВ продавця повернення товару від покупця, який уже не є платником ПДВ?
РІШЕННЯ
Згідно з пунктом 192.1 Податкового кодексу України (ПК) якщо після постачання товарів здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи перерахунок у випадках повернення товарів особі, яка їх надала, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню.
Згідно з підпунктом 192.1.1 ПК якщо внаслідок такого перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку — постачальника, то:
а) постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов’язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок, та надсилає отримувачу розрахунок коригування податку;
б) отримувач відповідно зменшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник податку на дату проведення коригування, а також збільшив податковий кредит у зв’язку з отриманням таких товарів/послуг.
Відповідно до пункту 192.2 ПК норма пункту 192.1 ПК не поширюється на випадки, коли постачальник товарів не є платником податку на кінець звітного (податкового) періоду, в якому був проведений такий перерахунок. У даному випадку постачальник є платником ПДВ, тому провести коригування податкового зобов’язання він може. Інших обмежень шодо щодо коригування ПДВ нормами ПК не передбачено.
У разі здійснення коригування сум податкових зобов’язань при поверненні товарів неплатником ПДВ відповідно до підпункту 9 пункту 3 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Мінфіну від 23.09.2014 № 966, таке коригування відображається в рядку 8.1 розділу 1 податкової декларації з ПДВ та в додатку 1 «Розрахунок коригування сум податку на додану вартість до податкової декларації з податку на додану вартість (Д1)» (далі — Додаток 1) до податкової декларації з ПДВ. При заповненні Додатка 1 в даному випадку слід заповнювати всі колонки таблиці 1 розділу І цього Додатку.
Оскільки законодавством чітко не врегульовано, що саме зазначати в такому випадку в розрахунку коригування ПДВ, вважаємо за доцільне в Додатку 1 зазначити індивідуальний податковий номер покупця, який був у нього в момент здійснення операції (коли він ще був платником ПДВ) та надіслати такий розрахунок поштою з повідомленням про вручення. Таким чином датою отримання покупцем розрахунку буде дата з відміткою про вручення платнику такого листа.
Підготовлено членами Експертної ради системи «Експертус Податки»
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"