ПРОБЛЕМА
Після закінчення строку дії договору поставки товару підприємство-покупець отримує бонусну знижку, шляхом повернення продавцем на банківський рахунок покупця коштів у сумі знижки. Як покупець повинен відобразити цю операцію в бухгалтерському та податковому обліку, якщо і покупець, і продавець перебувають на загальній системі оподаткування?
РІШЕННЯ
Податковий облік залежить від того, яке значення «бонусної знижки» закладено в умовах договору.
Якщо це коригування ціни після продажу товару, то підприємство-покупець на підставі наданого продавцем Розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (додаток 2 до податкової накладної) коригує свій податковий кредит (п. 192.1 Податкового кодексу України; ПК) і здійснює перерахунок витрат у звітному періоді, в якому відбулася зміна компенсації вартості товару (п. 140.2 ПК).
Якщо ж зміна компенсації вартості товару не відбувається, а оптовий покупець отримує бонус, наприклад, за кількість придбаного товару за певний час, то ні податковий кредит, ні витрати в податковому обліку не коригуються. А підприємство-покупець у податковому обліку відображає дохід в якості отриманої безповоротної фінансової допомоги від підприємства-продавця (пп. 135.5.4 ПК).
У бухгалтерському обліку підприємства-покупця отримані кошти відображаються за кредитом субрахунку 746 «Інші доходи».
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"