Відображення податкового кредиту з ПДВ на підставі касового чеку

Стаття-подарунок від системи «Експертус Головбух» 

ПРОБЛЕМА

Працівник придбав товар за готівку та подав авансовий звіт до підприємства, яке є платником ПДВ. Продавець видав йому касовий чек без податкової накладної. За якою датою відображати податковий кредит з ПДВ: за датою, вказаною в касовому чеку, чи за датою подання авансового звіту працівником? Які бухгалтерські проведення формують у такій ситуації? Вебінари для бухгалтерів 2025

РІШЕННЯ

Відповідно до пункту 201.10 Податкового кодексу України (ПК) податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів (послуг), на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум ПДВ, що відносяться до податкового кредиту.

К сведению

У пригоді вам неодмінно стане: «Відображення у реєстрі та декларації з ПДВ касового чека, сума якого перевищує 200 грн.»

Підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту без отримання податкової накладної, також є касові чеки, які містять суму отриманих товарів/послуг, загальну суму нарахованого податку (з визначенням фіскального номера та податкового номера постачальника).

Важно

При цьому з метою такого нарахування загальна сума отриманих товарів/послуг не може перевищувати 200 гривень за день без урахування ПДВ (п. 201.11 ПК).

Виняток, який стосується касового чека, на підставі якого відображається податковий кредит з ПДВ, не змінює дати виникнення права на податковий кредит. Датою відображення податкового кредиту повинна бути дата, зазначена у касовому чеку, незалежно від дати звітування працівником.

Слід зауважити, що обмеження щодо суми розрахунків у 200 грн. стосується всіх проведених розрахунків протягом дня і не залежить від дати звітування працівником. Отже, якщо загальна сума придбаних товарів за касовими чеками за день становить 240 грн., то підприємство має право на відображення податкового кредиту з ПДВ — 40 грн.

Пример

Відображення в обліку придбання товару за касовим чеком

Працівник підприємства 20.05.2014 придбав за готівкові кошти господарські товари на суму 120 грн. з ПДВ. Розрахунковим документом є касовий чек, податкова накладна відсутня. Працівник 21.05.2014 склав авансовий звіт і подав його до бухгалтерії для отримання витрачених коштів.

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн.

Податковий облік

Д-т

К-т

Доходи

Витрати

Оприбутковано товар за авансовим звітом

201

372

100,00

Відображено суму податкового кредиту з ПДВ

641

372

20,00

Погашено заборгованість за авансовим звітом перед працівником

372

301

120,00

Для підприємства важливо правильно відобразити отриманий касовий чек у реєстрі виданих та отриманих податкових накладних (Реєстр), форму якого затверджено наказом Мінфіну 22.09.2014 № 958. Тобто, якщо касовий чек є підставою для нарахування податкового кредиту, то в графі 5 розділу II Реєстру «Вид документа» проставляють позначення «ЧК» (тобто касовий чек) та заповнюють графи 10, 11.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Експертус Податки»


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"


Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді