Формування податкового кредиту на підставі тимчасової митної декларації

Стаття-подарунок від системи «Експертус Головбух» 
Зміст статті:

ПРОБЛЕМА

Чи має право платник ПДВ формувати податковий кредит на підставі тимчасових митних декларацій (МД) та як відкоригувати суму ПДВ у декларації з ПДВ, якщо суми в кінцевій МД змінилися?

РІШЕННЯ

Думка податкового органу щодо включення до податкового кредиту сум ПДВ на підставі тимчасових митних декларацій нещодавно кардинально змінилась.

Так, якщо ще у листах від 22.10.2012 № 6697/0/71-12/15-3117 та від 31.12.2012 № 8324/0/61-12/15-3115податківці зазначали, що на підставі тимчасових митних декларацій формувати податковий кредит не можна, то вже у листі від 29.01.2013 № 1387/6/15-315 це було дозволено.

Пунктом 198.1 Податкового кодексу України (ПК) право на віднесення сум ПДВ до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з:

придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг;

придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України.

У разі ввезення товарів на митну територію України датою виникнення податкових зобов’язань є дата подання митної декларації для митного оформлення (п. 187.8 ПК).

Для операцій із ввезення на митну територію України товарів датою виникнення права на віднесення сум податку до податкового кредиту є дата сплати податку за податковими зобов’язаннями згідно з пунктом 187.8 ПК.

Згідно з пунктом 1 статті 248 Митного кодексу України (МК) митне оформлення розпочинається з моменту подання митному органу декларантом або уповноваженою ним особою митної декларації або документа, який відповідно до законодавства її замінює, та документів, необхідних для митного оформлення, а в разі електронного декларування — з моменту отримання митним органом від декларанта або уповноваженої ним особи електронної митної декларації або електронного документа, який відповідно до законодавства замінює митну декларацію.

Якщо декларант або уповноважена ним особа не володіє точними відомостями про характеристики товарів, необхідні для заповнення митної декларації у звичайному порядку, вона може подати митному органу тимчасову митну декларацію на такі товари за умови, що вона містить дані, достатні для поміщення їх у заявлений митний режим, та під зобов’язання про подання додаткової декларації у строк не більше 45 днів з дати оформлення тимчасової митної декларації (п. 1 ст. 260 МК).

Відповідно до пункту 201.12 ПК у разі ввезення товарів на митну територію України документом, що посвідчує право на віднесення сум ПДВ до податкового кредиту, вважається митна декларація, оформлена відповідно до вимог законодавства, яка підтверджує сплату податку.

Отже, у разі здійснення операцій із ввезення на митну територію України товарів формування податкового кредиту з ПДВ проводиться на підставі митної декларації (в тому числі тимчасової), оформленої відповідно до вимог законодавства, яка підтверджує сплату податку (за умови дотримання інших вимог щодо формування податкового кредиту).

При цьому, платник повинен буде подати митному органу додаткову декларацію не пізніше, ніж за 45 днів з дати оформлення тимчасової декларації.

Зверніть увагу! Про подання такої декларації до податкового органу мова не йде.

Ніякого окремого порядку для коригування імпортного ПДВ у звітності з ПДВ не існує. Таке коригування проводиться у загальному порядку.

Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість затверджено наказом Мінфіну від 23.09.2014 № 966 (далі — Порядок № 966).

Так, у разі збільшення митної вартості товару і як наслідок доплати сум ПДВ підприємство має право включити ці суми до податкового кредиту. У разі зменшення митної вартості і відповідно повернення суми надмірно сплаченого ПДВ із бюджету податковий кредит, раніше відображений на підставі тимчасової МД, треба зменшити.

Пунктом 1 розділу ІV Порядку № 966 визначено, що у разі самостійного виявлення помилки, що містяться у раніше поданій ним декларації, платник податків зобов’язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої декларації за формою, встановленою на дату подання уточнюючого розрахунку. До уточнюючого розрахунку мають бути подані відповідні додатки, що містять інформацію щодо уточнених показників.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Експертус Податки»


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"


Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді