ПРОБЛЕМА
Як оформити документально та відобразити у декларації з ПДВ продаж посівів сільгоспвиробником?
РІШЕННЯ
Згідно зі спеціальним режимом оподаткування сільгосппідприємства не сплачують до бюджету суми ПДВ при постачанні сільськогосподарських товарів/послуг (п. 209.2 Податкового кодексу України; ПК).
При цьому сільськогосподарськими вважаються товари, зазначені у товарних групах 1–24 Митного тарифу України (п. 209.7 ПК).
Звертаємо увагу, що придбані сільгосппідприємством зернові культури належать до товарної групи 10, а що стосується посівів зернових, то вони не належать до жодної з указаних вище груп.
Посіви належать до незавершеного виробництва (п. 6.1 Методичних рекомендацій з інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів, розрахунків та незавершеного виробництва сільськогосподарських підприємств, наданих листом Мінагрополітики від 04.12.2003 № 37-27-12/14023).
Оскільки продаж незавершеного виробництва належать до операції купівлі-продажу, під час здійснення такої операції потрібно укласти договір купівлі-продажу. Передачу посівів покупцю слід оформити актом приймання-передачі.
Зважаючи на те, що посіви не вважаються сільськогосподарською продукцією, під час їх продажу сільгоспвиробник не має права відобразити суму ПДВ у декларації з ПДВ з позначкою «0121». Такий продаж відображається у загальній декларації з ПДВ з позначкою «0110» на підставі податкової накладної, виписаної сільгоспвиробником покупцю.
У такому випадку має місце факт зміни напряму використання сільгосптоварів, які було придбано для використання у виробництві сільгосппродукції та за рахунок яких було сформовано податковий кредит з ПДВ у декларації «0121» (пп. 209.15.1 ПК).
Підпунктом 5 пункту 4 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Мінфіну від 23.09.2014 № 966 (далі — Порядок № 966), передбачено коригування податкового кредиту у рядку 16.2 декларації з ПДВ з позначкою «0121».
Таким чином, під час продажу посівів сільгоспвиробник повинен подати до податкового органу дві декларації з ПДВ — з позначками «0110» та «0121»:
- у декларації з ПДВ «0110» продаж посівів відображається у рядку 1.1 по першій події (на підставі податкової накладної або виписки банку);
- у декларації з ПДВ «0121» проводиться коригування податкового кредиту у рядку 16.2 зі знаком «-» на підставі бухгалтерської довідки.
У той же час збільшення податкового кредиту в декларації «0110» ні в аналогічному рядку 16.2, ні в жодному іншому рядку з кодом «16» Порядком № 966 не передбачено.
Хоча є можливість збалансувати суму податкового кредиту ПДВ у рядку 10.1.1 загальної декларації з ПДВ «0110». Аргументом на користь платника є норми підпункту 209.15.1 ПК, згідно з якими зерно було придбано з метою використання у виробництві сільськогосподарської продукції. У зв’язку з певними обставинами підприємство змушене змінити напрямок використання сільгосптоварів з діяльності у сфері сільського господарства на іншу діяльність.
Скориставшись цією порадою, слід бути готовим відстоювати своє право на податковий кредит з ПДВ перед контролюючим органом. Але позиція податківців обмежується лише відображенням податкових зобов’язань в декларації «0110».
Насамкінець нагадаємо, що операція з продажу незавершеного виробництва може негативно вплинути на статус сільгосппідприємства. Якщо питома вага вартості сільськогосподарських товарів/послуг становитиме менш як 75% вартості всіх товарів/послуг, то право перебування його на спеціальному режимі оподаткування втрачається (п. 209.6 ПК).
Підготовлено членами Експертної ради системи «Експертус Податки»
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"