Платники ПДВ, які застосовують спеціальний режим оподаткування діяльності у сфері сільського господарства, крім декларації з ПДВ з позначкою «0110», подають декларацію з позначкою «0121». До такої декларації включаються лише ті операції, що стосуються спеціального режиму, встановленого статтею 209 Податкового кодексу України (ПК).
За правилом, встановленим у пункті 198.3 ПК, до податкового кредиту звітного періоду платник ПДВ має право віднести суми ПДВ, нараховані (сплачені) ним протягом відповідного звітного періоду у зв’язку з придбанням або виготовленням товарів та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
У ситуації, що склалася, зерно, втрачене під час зберігання понад норми природного убутку, вважається не використаним в оподатковуваних ПДВ операціях у господарській діяльності сільськогосподарського підприємства.
А згідно з пунктом 198.4 ПК не дозволяється відносити до податкового кредиту суми ПДВ, сплачені (нараховані) у зв’язку з придбанням (виготовленням) товарів/послуг та необоротних активів, які призначаються для їх використання в операціях, що не є об’єктом оподаткування або звільняються від оподаткування ПДВ.
У разі якщо під час придбання або виготовлення таких товарів/послуг та необоротних активів суми ПДВ були включені до складу податкового кредиту, а потім починають використовуватися в операціях, що не є господарською діяльністю платника ПДВ, цей платник зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ (пп. «г» п. 198.5 ПК). При цьому база оподаткування визначається відповідно до пункту 189.1 ПК, з огляду на вартість придбання товарів (послуг), використаних на вирощування, транспортування, зберігання зерна.
Ураховуючи зазначене, сільськогосподарське підприємство має нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ на вартість товарів/послуг, які були використані при виробництві зерна та за якими було сформовано податковий кредит.
На нашу думку, оскільки у цьому випадку податковий кредит було сформовано у спецдекларації (з позначкою «0121»), то цілком логічно донараховані податкові зобов’язання відображати у рядку 1 розділу І «Податкові зобов’язання» спецдекларації з ПДВ.
Проте податківці щодо цього дотримуються іншої (фіскальної) думки. У консультації з подібного питання, розміщеній в ЗІР (підкатегорія 101.29.01), викладено такий висновок: «якщо сільськогосподарські товари списуються понад норми їх природного убутку, в зв’язку з чим вони не можуть бути використані в межах господарської діяльності сільськогосподарського підприємства, то у податковому періоді, в якому відбувається їх списання, таке підприємство повинно здійснити нарахування податкових зобов’язань з ПДВ за основною ставкою та відобразити їх в рядку 1 розділу І «Податкові зобов’язання» податкової декларації з ПДВ, за якою здійснюються розрахунки з бюджетом».
Тобто донараховані податкові зобов’язання з ПДВ у зв’язку з втратою зерна понад норми природного убутку відображаються у рядку 1 декларації з позначкою «0110». Адже лише у загальній декларації відображають розрахунки з бюджетом.
Яку з цих позицій обрати — вирішувати платнику.
Наостанок нагадаємо, що донарахування проводиться у тому податковому періоді, коли виникла втрата зерна понад норми природного убутку (що підтверджено відповідним актом).
Під час складання податкової накладної слід врахувати вимоги Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом МФУ від 22.09.2014 № 957 (у редакції наказу МФУ від 14.11.2014 № 1129), а саме:
у верхній лівій частині такої податкової накладної робиться відповідна помітка «Х» та зазначається тип причини: 13 — Використання виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг не в господарській діяльності;
у рядку «Індивідуальний податковий номер покупця» відображається умовний ІПН «400000000000»;
в інших рядках, відведених для заповнення даних покупця, платник зазначає власні дані;
така податкова накладна реєструється в ЄРПН та не видається отримувачу (покупцю) товарів/послуг.
Сільгосппідприємство має скласти податкову накладну та зареєструвати її у Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН).
Підготовлено членами Експертної ради системи «Експертус Податки»
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"