ПРОБЛЕМА
Переробне підприємство зупинило діяльність по переробці м’яса в живій вазі. На казначейському рахунку рахується переплата, яка утворилася в результаті помилково зарахованих коштів. Чи можливо повернути дану переплату на розрахунковий рахунок підприємства?
РІШЕННЯ
Так, можливо.
Позиція податківців з цього питання є доволі жорсткою і зводиться до того, що навіть у випадку надмірного або помилкового перерахування переробним підприємством коштів на спеціальний рахунок, відкритий ним в органі державної казначейської служби, зазначені кошти поверненню платнику податку не підлягають, а враховуються таким платником у рахунок майбутніх перерахувань на спеціальний рахунок для виплати сільськогосподарським товаровиробникам компенсації за продані ними молоко і м’ясо в живій вазі. Дане роз’яснення розміщене в Єдиній базі податкових знань (категорія 101, підкатегорія 101.29.01).
Головним аргументом даної позиції є те, що відповідно до пункту 1 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України (ПК) у період до 1 січня 2015 року переробне підприємство позитивну різницю між сумою податкових зобов’язань звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту звітного (податкового) періоду, визначену у податковій декларації з ПДВ щодо діяльності з постачання продукції, сплачує до спеціального фонду Державного бюджету України та на спеціальний рахунок, відкритий ним в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Переробне підприємство суму ПДВ, перераховану на спеціальний рахунок, використовує виключно для виплати сільськогосподарським товаровиробникам компенсації за продані ними молоко і м’ясо в живій вазі (далі — компенсація).
Однак, позиція податківців щодо неповернення з даних рахунків помилково сплачених коштів не відповідає вимогам підпункту 17.1.10 ПК, згідно з яким платнику податків надано право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому ПК.
Статтею 43 ПК встановлені умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань. Порядок взаємодії територіальних органів Міністерства доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань затверджено спільним наказом МДЗ та Мінфіну від 30.12.2013 № 882/1188.
Згідно з пунктом 43.1 ПК помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов’язання підлягають поверненню платнику, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
Відповідно до вимог пункту 43.4 ПК платник податків повинен подати заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань у довільній формі, в якій треба зазначити напрямок перерахування коштів:
- на поточний рахунок платника податків в установі банку;
- на погашення грошового зобов’язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету;
- повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"