ПРОБЛЕМА
Новостворене сільгосппідприємство здійснює діяльність менше ніж 12 календарних місяців. З них декілька місяців обсяги реалізації були відсутні. Чи може сільгоспвиробник за таких умов перейти на спецрежим оподаткування ПДВ?
РІШЕННЯ
Сільгосппідприємства мають право застосовувати спеціальний режим оподаткування ПДВ. Але питома вага вартості сільськогосподарських товарів/послуг таких підприємств має становити не менше 75% вартості всіх товарів/послуг, поставлених протягом попередніх 12 місяців сукупно.
Ця норма діє з урахуванням, що:
для новоутвореного сільгосппідприємства, яке провадить господарську діяльність менше ніж 12 календарних місяців, питома вага розраховується за наслідками кожного окремого звітного податкового періоду;
з метою розрахунку питомої ваги до складу основної діяльності сільгосппідприємства не включаються операції з постачання основних фондів, що перебували у складі його основних фондів не менше ніж 12 послідовних місяців сукупно. Якщо такі операції були постійними і становили окрему підприємницьку діяльність, їх треба включати у розрахунок (п. 209.6 Податкового кодексу України).
Таким чином, сільгосппідприємство може зареєструватись суб’єктом спеціального режиму оподаткування ПДВ за умови, що питома вага вартості поставлених сільськогосподарських товарів/послуг, розрахована за наслідками кожного окремого звітного податкового періоду, становить не менш як 75% вартості всіх поставлених товарів/послуг.
Якщо хоча б в одному звітному податковому періоді (місяці) така умова не буде дотримана, податковий орган має право відмовити у реєстрації суб’єктом спеціального режиму оподаткування. Можливість перейти на спецрежим оподаткування ПДВ у нього з’явиться лише тоді, коли питома вага вартості сільськогосподарських товарів/послуг протягом 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно становитиме не менш як 75% вартості всіх товарів/послуг.
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"