ПРОБЛЕМА
Підприємство ліквідується як платник ПДВ. Чи має право таке підприємство на отримання бюджетного відшкодування з ПДВ сум фактично сплаченого податку на додану вартість, якщо за наслідками останнього податкового періоду в нього як платника ПДВ виник перший від’ємний ПДВ?
РІШЕННЯ
Відповідно до пункту 200.1 Податкового кодексу України (ПК) сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов’язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
При від’ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 ПК, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у т. ч. розстроченого або відстроченого), а в разі відсутності податкового боргу — зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (п. 200.3 ПК).
Відповідно до пункту 200.4 ПК, якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 ПК, має від’ємне значення, то бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від’ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах, постачальникам таких товарів/послуг.
Важно
Залишок від’ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
Таким чином, у випадку, що розглядається, підприємство за наслідками останнього податкового періоду як платник ПДВ не може отримати суму бюджетного відшкодування, тому що для отримання права на бюджетне відшкодування необхідно, щоб від’ємний результат виникав протягом як мінімум двох звітних періодів поспіль.
Підготовлено членами Експертної ради системи «Експертус Податки»
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"