ПРОБЛЕМА
Платник фіксованого сільськогосподарського податку придбаває у фізичної особи нерухомість. При купівлі нерухомості покупець повинен сплатити до ПФУ 1% від суми угоди. Чи повинне підприємство, будучи платником ФСП, сплатити цей внесок? Які документи треба надати нотаріусові, щоб він уклав угоду без цього збору? Хто і коли повинен заплатити 5% податку на доходи фізичних осіб від суми угоди?
РІШЕННЯ
Збір на обов’язкове державне пенсійне страхування.
Збір з операцій купівлі нерухомого майна не сплачується, якщо покупцем нерухомого майна є сільськогосподарський товаровиробник, який сплачує фіксований сільськогосподарський податок (п. 15-2 постанови КМУ «Про затвердження Порядку сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій» від 03.11.1998 № 1740).
Водночас останнім абзацом статті 1 Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 № 400/97-ВР передбачено, що суб’єкти підприємницької діяльності, які застосовують спрощений режим оподаткування (єдиний податок, фіксований податок та фіксований сільськогосподарський податок), сплачують збір на обов’язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна на загальних підставах. Зазначені зміни були внесені Законом України від 03.06.2008 № 309-VI і діють з 01.01.2009.
Слід зауважити, що постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, який деталізує окремі положення Закону. Тому при купівлі нерухомості сільгоспвиробник — платник фіксованого сільськогосподарського податку повинен сплатити збір на обов’язкове державне пенсійне страхування у розмірі 1% від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу.
Податок на доходи фізичних осіб.
Порядок оподаткування операцій з продажу об’єктів нерухомого майна встановлено статтею 172 Податкового кодексу України (ПК).
Не оподатковуються доходи від першого продажу в календарному році житлового будинку, квартири, кімнати, земельної ділянки, що не перевищує норми безкоштовної передачі, визначеної статтею 121 Земельного кодексу України залежно від її призначення, та за умови перебування такого майна у власності платника податків понад 3 роки (п. 172.1 ПК).
З доходу, отриманого платником податку від продажу протягом звітного податкового року більш як одного з об’єктів нерухомості, зазначених у пункті 172.1 ПК, або від продажу об’єкта нерухомості, не зазначеного в пункті 172.1 ПК, потрібно утримати ПДФО за ставкою 5%.
Дохід від продажу об’єкта нерухомості визначається виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості такого об’єкта, розрахованої органом, уповноваженим здійснювати таку оцінку відповідно до закону (п. 172.3 ПК). При цьому оцінювачем може бути бюро технічної інвентаризації, а ціна договору не повинна бути меншою за ціну, вказану у довідці або витягу БТІ.
Якщо стороною договору купівлі-продажу об’єкта нерухомого майна є юридична особа чи фізична особа — підприємець, така особа є податковим агентом платника податку щодо нарахування, утримання та сплати (перерахування) до бюджету податку з доходів, отриманих платником податку від такого продажу (п. 172.7 ПК). Податок перераховується до бюджету податковим агентом під час виплати оподатковуваного доходу (пп. 168.1.2 ПК).
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"