ПРОБЛЕМА
Чи може юрособа укласти з фізособою договір на обслуговування акваріуму? Якщо так, то які наслідки виникнуть у податковому та бухгалтерському обліку?
РІШЕННЯ
Відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями та громадянами у всіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів (ч. 1 ст. 67 Господарського кодексу України).
Згідно зі статтею 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов’язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, а замовник оплачує виконавцеві виконання зазначеної послуги.
Важно
Обмежень щодо укладання договору про надання послуг, у т. ч. щодо обслуговування акваріуму саме з фізособою, законодавство не містить.
Укладений договір буде мати цивільно-правовий характер. Відповідні витрати можна включати до складу податкових витрат тільки у разі використання акваріуму в господарській діяльності підприємства (наприклад, коли в акваріумі виставляють напоказ риб, продаж яких є метою діяльності підприємства). Якщо ж його використовують не в господарський діяльності (наприклад, у якості декорації в кабінеті), то витрати до податкових не включають (п. 139.1 Податкового кодексу України; ПК).
У бухгалтерському обліку витрати на обслуговування акваріуму потрібно відображати залежно від характеру використання акваріуму проводками Д-т 23, 91, 92, 94 — К-т 685.
Відповідно до підпункту 164.2.2 ПК дохід, нарахований фізособі згідно з цивільно-правовим договором, оподатковується податком на доходи фізичних осіб (ПДФО). Податковим агентом виступатиме юрособа. Суму доходу потрібно відобразити в податковому розрахунку за формою № 1ДФ з ознакою доходу 102.
Щодо ЄСВ, то такий дохід, виплачений фізособі, буде базою для нарахування цього внеску (абз. перший ч. 1 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2000 № 2464-VI). Ставка нарахування ЄСВ буде 34,7%, ставка утримання — 2,6%.
У Звіті про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів, затвердженому наказом МДЗ від 09.09.2013 № 454, дані про нарахований дохід та суми ЄСВ відображають у таблицях 1 та 6, а дані про укладений договір — у таблиці 5.
Також відповідно до пункту 16-1 підрозділу 10 Перехідних положень ПК цивільно-правові договори є об'єктом оподаткування військовим збором. Як роз'яснюють податківці у Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі (категорія 132.02), військовим збором підлягають доходи, отримані за цивільно-правовими договорами, зокрема договором підряду/договором про надання послуг.
К сведению
У пригоді вам неодмінно стане: Утримання із суми винагороди за договором цивільно-правового характеру
Підготовлено членами Експертної ради системи «Експертус Податки»
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"