Як правило, відомості про порядок розподілу прибутку, зокрема строки і порядок виплати дивідендів, повинні містити установчі документи господарського товариства. Рішення про виплату дивідендів приймається на загальних зборах засновників та має бути зафіксованим у протоколі зборів.
Конкретних вимог щодо розподілу прибутку на підприємствах з приватною формою власності діюче законодавство не містить.
На таких підприємствах загальні збори не проводяться, оскільки прибуток, отриманий внаслідок діяльності приватного підприємства, належить засновнику. Тому розподіл прибутку може здійснюватись щомісячно на підставі письмового розпорядження засновника.
Згідно з пунктом 292.12 Податкового кодексу України (ПК) дивіденди, що виплачуються юридичними особами власникам корпоративних прав (засновникам платників єдиного податку), оподатковуються згідно з розділами III і IV ПК.
При цьому оподаткування дивідендів залежить від того, хто є їх отримувачем.
При здійсненні виплати дивідендів засновнику — юридичній особі платник єдиного податку згідно з пунктом 153.3 ПК сплачує авансовий внесок із податку на прибуток за ставкою 18% (у 2014 році). При цьому сума авансового внеску не зменшує суму дивідендів, належну до виплати їх отримувачу. Сплата авансового внеску має здійснюватися до виплати дивідендів або у момент здійснення такої виплати (пп. 153.3.2 ПК).
Слід пам’ятати, що авансовий внесок сплачується не в усіх випадках. Зокрема, якщо дивіденди виплачуються фізичній особі, то авансовий внесок не сплачується (пп. 153.3.5 ПК).
Сума дивідендів, виплачена у грошовій формі або у вигляді цінних паперів, не є об’єктом оподаткування ПДВ (пп.196.1.6 ПК).
При здійсненні виплати дивідендів засновнику — фізичній особі дохід у вигляді дивідендів включається до оподатковуваного доходу фізособи (пп. 164.2.8 ПК). Такий дохід оподатковується відповідно до норм пункту 170.5 ПК.
На підприємство, яке виплачує дивіденди, покладається обов’язок податкового агента. Доходи у вигляді дивідендів оподатковуються ПДФО під час їх виплати та за їх рахунок. Тобто «на руки» фізособа отримує різницю між нарахованою сумою та ПДФО.
Дивіденди оподатковуються ПДФО за ставкою 5% (п. 167.2 ПК).
ЄСВ не нараховується і не утримується, оскільки доходи у вигляді дивідендів відносяться до переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується ЄСВ (постанова КМУ від 22.12.2010 № 1170).
Підготовлено членами Експертної ради системи «Експертус Податки»
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"