Відповідно до статті 49-2 Кодексу законів про працю України (КЗпП) працівників слід попередити про звільнення у зв’язку з ліквідацією (вивільненням) не пізніше ніж за 2 місяці. Документально це може бути оформлено шляхом ознайомлення під підпис із відповідним наказом про звільнення або врученням під розпис оформленого у письмовому вигляді повідомлення про вивільнення.
Припинення юридичної особи шляхом ліквідації 2019
При звільненні у зв’язку із ліквідацією працівникові виплачується вихідна допомога у розмірі не менше середнього місячного заробітку.
Окрім цього, КЗпП встановлює для власника або уповноваженого ним органу, у випадку такого вивільнення, обов’язок повідомити про це державну службу зайнятості (ст. 49-2 КЗпП) та професійну спілку (ст. 49-4 КЗпП).
Відповідно до статті 47 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII працівникам, які працюють у зоні посиленого радіологічного контролю, надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів. Відповідно до статті 83 КЗпП, у разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі невикористані ним дні щорічної відпустки. А тому при звільненні працівника, у будь-якому випадку всі невикористані дні щорічної та додаткової відпусток мають бути йому компенсовані за рахунок коштів підприємства.
Документи, що підлягають обов’язковому зберіганню, передаються у встановленому законодавством порядку відповідним архівним установам (ч. 13 ст. 111 Цивільного кодексу України, ЦК). Перелік видів документів, пов’язаних із забезпеченням соціального захисту громадян, що мають надходити до архівних установ у разі ліквідації підприємств, установ, організацій, які не належать до джерел формування Національного архівного фонду» затверджений наказом Мін’юсту від 14.03.2013 № 430/5. Така передача засвідчується довідкою архівної установи про прийняття документів, які відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню, яка подається державному реєстратору.
Документація, що не підлягає переданню до архівної установи, може бути передана на зберігання безпосередньо засновникові юридичної особи, що ліквідується, або знищена.
Так, лише якщо таке формулювання закріплене як одна з підстав припинення контракту. Оскільки на практиці, зазвичай, звільнення у зв’язку з виходом на пенсію оформлюється як звільнення за власним бажанням (за поважною причиною, тобто без обов’язкового повідомлення за два тижні). В іншому випадку слід керуватися іншими підставами, як зафіксованими у контракті, так і встановленими у відповідних статтях КЗпП. Наприклад, у пункті 1 частини 1 статті 40 КЗпП визначено — «розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у випадку ліквідації підприємства».
Так, підприємство «діє», тобто має правосуб’єктність, до дати внесення державним реєстратором до Єдиного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців відомостей про те, що підприємство ліквідовано. Хоча конкретна дата звільнення працівників не закріплена у законодавстві, логічно, що всі наймані працівники мають бути звільнені до зняття юридичної особи з обліку як платника податків. Плануючи звільнення, слід враховувати, що податкова, фінансова та інші види звітності мають подаватися до моменту зняття з обліку до відповідних контролюючих органів. Отже, як мінімум, бухгалтерія або бухгалтер мають бути звільнені у строк, який враховує необхідність подання звітності. До моменту звільнення кожному працівникові має нараховуватися і виплачуватися заробітна плата у розмірі, встановленому штатним розписом підприємства.
Кредиторська заборгованість, сформована заявленими вимогами кредиторів, відповідно до проміжного ліквідаційного балансу погашається за рахунок коштів підприємства або коштів, що надійшли від реалізації майна підприємства. Дебіторська заборгованість, за можливості, стягується. У випадку, якщо кредитор не заявив своєї вимоги, ця заборгованість списується із відповідним коригуванням податкових зобов’язань. Також списанню підлягає і дебіторська заборгованість, що не була стягнута.
Що стосується майна, то відповідно до частини 12 статті 111 ЦК, майно юридичної особи, що залишилося після задоволення вимог кредиторів (зокрема за податками, зборами, єдиним внеском на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та іншими коштами, що належить сплатити до державного або місцевого бюджету, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування), передається учасникам юридичної особи, якщо інше не встановлено установчими документами юридичної особи або законом.
Ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує подання державному реєстраторові документів, передбачених законом для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в установлений законом строк.
Відповідно до частини 3 статті 105 ЦК, орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, призначає комісію з припинення юридичної особи. Законодавчо не встановлена заборона щодо включення представників засновника та/або представників самої юридичної особи до складу ліквідаційної комісії.
помічник адвоката, Адвокатське об’єднання «Адвокатська фірма «Єфімов та партнери»
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"