ПРОБЛЕМА
Засновниками підприємства були дві фізичні особи. Розмір статутного капіталу ТОВ — 60 тис. грн. Згідно з рішенням зборів засновників був сформований додатковий капітал — 50 тис. грн. На підприємстві створено і щокварталу накопичується резервний капітал у розмірі 5% суми нерозподіленого прибутку (відповідно до статуту). Згідно з угодою купівлі-продажу всі корпоративні права перейшли до нового засновника — юридичної особи (ТОВ). Сума договору — 60 тис. грн. Чи виникають доходи у нашого підприємства на суму додаткового та резервного капіталу?
РІШЕННЯ
Ні, не виникають.
Корпоративні права є об’єктом права власності і можуть бути предметом операцій купівлі-продажу, дарування тощо (ст. 190, 316 Цивільного кодексу України). При цьому вони є об’єктом права власності засновників, а не товариства, яке вони заснували.
Отже, у разі продажу корпоративних прав засновниками-фізособами юридичній особі у фізосіб (продавців) виникає дохід від продажу корпоративних прав (інвестиційного активу), а у покупця (ТОВ, нового власника корпоративних прав) — витрати на їх придбання (інвестиційного активу).
Товариство, корпоративні права на яке були продані, як було власником всього «нажитого» при колишніх засновниках майна, так і залишається ним (у т. ч. додаткового та резервного капіталу).
Інвестиційний прибуток від продажу корпоративних прав фізосіб оподатковуються ПДФО у порядку, передбаченому пунктом 170.2 Податкового кодексу України (ПК). Витрати у нового засновника — юридичної особи враховуються у порядку, передбаченому пунктом 153.8 ПК і П(С)БО 12 «Фінансові інвестиції».
Що стосується ТОВ, права на яке продали фізособи-засновники, то у нього ця операція не призводить до виникнення ані доходів, ані витрат у податковому обліку, а в бухгалтерському обліку відображається як зміна засновників за субрахунком 401 «Статутний капітал».
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"