Оподаткування основних фондів, переданих на баланс комунальному підприємству

Стаття-подарунок від журналу «Головбух» 
Зміст статті:

ПРОБЛЕМА

Місцеві органи виконавчої влади рішенням сесії передають у господарське відання своїм комунальним підприємствам основні фонди для ведення статутної діяльності комунальних підприємств. Чи включати до доходу відповідно до рішень місцевих органів виконавчої влади та виконавчих органів рад, прийнятих у межах їх повноважень, основні фонди, передані у господарське відання?

РІШЕННЯ

Відповідно до статті 136 Господарського кодексу України (ГК) право господарського відання є речовим правом суб’єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених ГК та іншими законами.

При цьому власник майна, закріпленого на праві господарського відання за суб’єктом підприємництва, здійснює контроль за використанням та збереженням належного йому майна безпосередньо або через уповноважений ним орган, не втручаючись в оперативно-господарську діяльність підприємства. Комунальне підприємство не набуває права власності на це майно.

Суб’єктами господарювання комунального сектора економіки є суб’єкти, що діють на основі лише комунальної власності, а також суб’єкти, у статутному фонді яких частка комунальної власності перевищує 50% чи становить величину, яка забезпечує органам місцевого самоврядування право вирішального впливу на господарську діяльність цих суб’єктів.

Відповідно до статті 113 Цивільного кодексу України (ЦК) господарським товариством є юридична особа, статутний (складений) капітал якої поділений на частки між учасниками. Господарське товариство є власником майна, переданого йому учасниками у власність як внесок до статутного (складеного) капіталу (ст. 115 ЦК).

Відповідно до підпункту 136.1.16 Податкового кодексу України до доходу не включається вартість основних фондів, безоплатно отриманих платником податку з метою здійснення їх експлуатації, зокрема, у таких випадках:

якщо такі основні засоби отримані за рішенням центральних органів виконавчої влади або рішень місцевих органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, прийнятих у межах їх повноважень;

у разі отримання спеціалізованими експлуатуючими підприємствами об’єктів енергопостачання, газо- і теплозабезпечення, водопостачання, каналізаційних мереж відповідно до рішень місцевих органів виконавчої влади та виконавчих органів рад, прийнятих у межах їх повноважень.


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"


Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді