ПРОБЛЕМА
Наша фірма займається виробництвом і оптовим продажем хлібобулочних виробів. Як у податковому обліку відображати списання поверненого від покупців черствого хліба і такого, у якого закінчився строк придатності?
РІШЕННЯ
При відображенні операцій з повернення товару, у якого закінчився строк придатності, в податковому обліку необхідно виконати таке:
При розрахунку податку на прибуток:
відповідно до пункту 140.2 Податкового кодексу України (ПК), якщо після продажу товарів, виконання робіт, надання послуг здійснюється повернення проданих товарів продавцеві, платник податку — продавець і платник податку — покупець здійснюють відповідний перерахунок прибутків або витрат у звітному періоді, в якому сталася така зміна суми компенсації.
У даному випадку необхідно в податковому обліку зменшити:
суму витрат на вартість (собівартість) повернених покупцями раніше проданих хлібобулочних виробів (рядок 05.1 «собівартість придбаних (виготовлених) та реалізованих товарів (робіт, послуг)» Декларації з податку на прибуток підприємства зі знаком «мінус»);
суму доходу на вартість повернених хлібобулочних виробів за ціною продажу без урахування ПДВ (рядок 02 «дохід від операційної діяльності (дохід від реалізації товарів (робіт, послуг) Декларації з податку на прибуток підприємства зі знаком «мінус»).
При розрахунку ПДВ згідно з пунктом 192.1 ПК при поверненні товару від покупців відбувається зменшення суми компенсації, тому постачальник (виробник хлібобулочних виробів) зменшує суму податкових зобов’язань за результатами податкового періоду, впродовж якого було проведено такий перерахунок, і направляє покупцеві — платникові ПДВ розрахунок коригування ПДВ.
Якщо хлібобулочні вироби повернені не платником ПДВ, то розрахунок коригування ПДВ продавець проводить після повернення компенсації покупцеві.
Підготовлено експертами Системи «Експертус Податки»
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"