Повернення авансу після закінчення строку позовної давності

Стаття-подарунок від журналу «Головбух» 
Зміст статті:

ПРОБЛЕМА

Після закінчення строку позовної давності суму авансу повернено контрагенту за його листом. Як оформити документально та відобразити у податковому обліку таку операцію? Чи потрібно виписувати розрахунок коригування до податкової накладної та реєструвати його в ЄРПН?

РІШЕННЯ

Згідно з вимогами Податкового кодексу України (ПК) сума заборгованості одного платника податків перед іншим, що не стягнута після закінчення строку позовної давності, вважається безповоротною фінансовою допомогою (пп. 14.1.257 ПК). Ця сума включається до складу інших доходів підприємства (пп. 135.5.4 ПК).

Тобто, поверненню авансу покупцю після закінчення строку позовної давності повинна передувати операція з визнання цієї суми безповоротною фінансовою допомогою.

При відображенні такої операції в податковому обліку слід врахувати наступне.

Суму авансу було отримано до набрання чинності ПК та було відображено підприємством у складі валових доходів та податкових зобов’язань з ПДВ на дату його отримання.

Застосовуючи вимоги підпункту 135.5.4 ПК, дохід підлягає оподаткувати ще раз.

З метою уникнення подвійного оподаткування скористаємось нормою пункту 7 підрозділу 4 розділу ХХ ПК. Ним передбачено, що дохід не визначається щодо товарів, відвантажених після дати набрання чинності розділом III ПК в частині вартості таких товарів, оплаченої у вигляді авансів до такої дати.

Тобто, на дату закінчення строку позовної давності у даному випадку доходи та податкові зобов’язання з ПДВ не коригуються. При поверненні суми авансу після закінчення строку позовної давності слід врахувати наступне.

Відповідно до пункту 1 підрозділу 4 розділу ХХ ПК у разі повернення авансів, отриманих до набрання чинності розділом III ПК та врахованих у складі валових доходів, на суму такого повернення відбувається коригування податкових доходів періоду, в якому такі аванси були повернуті.

Крім того, пунктом 192.1 ПК дозволяється проводити коригування ПДВ при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів.

На думку податківців, при застосуванні вищезазначених норм ПК слід враховувати строк позовної давності.


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"


Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді