Оплата простою при відрядній оплаті праці

Стаття-подарунок від журналу «Головбух» 
В організації, де запроваджено відрядну систему оплати праці, протягом календарного місяця працівники не отримували відрядних нарядів. Чи потрібно в цій ситуації нараховувати працівникам заробітну плату, в якому розмірі?

Відповідно до частини першої статті 21 Кодексу законів про працю України (КЗпП) трудовий договір — це угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою (далі — роботодавець), за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а роботодавець зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.

Простій у звіті ЄСВ

Окрім того, роботодавець повинен правильно організовувати працю працівників, створювати умови для зростання продуктивності праці, забезпечувати трудову і виробничу дисципліну (ст. 141 КЗпП).

Частиною першою статті 34 КЗпП визначено, що простій — це призупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами. Тому цю ситуацію можна класифікувати, як простій не з вини працівника.

В іншому випадку незабезпечення працівників відрядними нарядами свідчить про неправильну організацію праці.

Час простою не з вини працівника оплачується з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (ч. 1 ст. 113 КЗпП).

При відрядній оплаті праці розцінки визначаються виходячи з установлених розрядів роботи, тарифних ставок (окладів) і норм виробітку (норм часу) (ч. 1 ст. 90 КЗпП). Отже, в організаціях для всіх робітничих професій незалежно від встановленої системи оплати праці (почасової, тобто за відпрацьований час, або відрядної — залежно від виробітку) мають бути визначені місячні або годинні тарифні ставки, які відображають у штатному розписі.

Для забезпечення встановлених статтею 113 КЗпП гарантій під час простою для працівників з відрядною системою оплати праці при нарахуванні заробітної плати у розмірі двох третин тарифної ставки до уваги беруться тарифні ставки, зазначені у штатному розписі.

Варто також пам’ятати, що у певних випадках зупинення виробництва працівники (застраховані особи) можуть отримати допомогу з часткового безробіття за рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (ст. 47 Закону України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 № 5067-VI).

 


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"


Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді