До Державної служби України з питань праці доволі часто звертаються підприємства, установи, організації (далі — організація) із запитаннями щодо правомірності проведення перевірок дотримання законодавства про працю та зайнятість. Мовляв, діє мораторій, перевірки провадять тільки з дозволу Кабінету Міністрів України…
Справді, такі норми в законодавстві є, але на перевірки, що їх провадить Держпраці, обмеження не поширюються.
► Нарахування ЄСВ у 2018 році: зміни та новації
Частиною третьою Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 № 71-VIII (далі — Закон № 71) встановлено, що у 2015 та 2016 роках перевірки організацій і фізичних осіб — підприємців із обсягом доходу до 20 млн. грн. за попередній календарний рік контролюючі органи здійснюють винятково:
з дозволу КМУ;
за заявкою суб’єкта господарювання щодо його перевірки;
згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України.
► Прожитковий мінімум працездатних осіб
Наголосимо, що обмеження не поширюється:
з 01.01.2015 на перевірки суб’єктів господарювання, що ввозять на митну територію України та/або виробляють та/або реалізують підакцизні товари, на перевірки дотримання норм законодавства з питань наявності ліцензій, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб, єдиного соціального внеску, відшкодування податку на додану вартість;
з 01.07.2015 на перевірки платників єдиного податку другої і третьої (ФОП) груп, окрім тих, які здійснюють діяльність на ринках, продаж товарів у дрібнороздрібній торговельній мережі через засоби пересувної мережі, за винятком платників єдиного податку, визначених пунктом 27 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі — ПК), з питань дотримання порядку застосування реєстраторів розрахункових операцій.
Тож обмеження діють на контролюючі органи. З’ясуємо, які саме органи державної влади належать до контролюючих.
► Трансфертне ціноутворення 2018
За статтею 41 ПК контролюючими органами є органи доходів і зборів — центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску, його територіальні органи. У складі контролюючих органів діють підрозділи податкової міліції.
► Зміни в УКТ ЗЕД з 2018 року: що готує нам новий законопроект
Держпраці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовує і координує КМУ через Міністра соціальної політики України. Повноваження Держпраці визначено у Положенні про Державну службу України з питань праці, затвердженому постановою КМУ від 11.02.2015 № 96. А саме: Держпраці реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
► Спрощена система оподаткування у 2018 році
Отже, Держпраці та її територіальні органи не належать до органів, які забезпечують формування єдиної державної податкової, державної митної політики, а на перевірки з питань праці і зайнятості не поширюються обмеження, встановлені Прикінцевими положеннями Закону № 71.
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"