ПРОБЛЕМА
Підприємство здійснило перереєстрацію свого місцезнаходження з АР Крим до обласного центру України та було взято на облік за новим місцем у ДПІ на материковій частині на наступний день. До якого податкового органу потрібно подавати квартальну звітність (форма № 1-ДФ), якщо ПДФО, утриманий із зарплати працівників, підприємство перераховувало до бюджету АР Крим?
РІШЕННЯ
Відповідно до підпункту «б» пункту 176.2 Податкового кодексу України (ПК) особи, які відповідно до цього кодексу мають статус податкових агентів, зобов’язані подавати у строки, встановлені Податковим кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до контролюючого органу за місцем свого розташування. Причому такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності з зазначених питань не допускається.
Пунктом 10.13 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Мінфіну від 09.12.2011 № 1588 передбачено, що у разі зміни місцезнаходження суб’єкта господарювання — платника податків сплата визначених законодавством податків та зборів після такої реєстрації здійснюється за місцем попередньої реєстрації до закінчення поточного бюджетного періоду. Причому до закінчення року платник податків обліковується в контролюючому органі за попереднім місцезнаходженням (неосновне місце обліку) з ознакою того, що він є платником податків до закінчення року, а в контролюючому органі за новим місцезнаходженням (основне місце обліку) — з ознакою того, що він є платником податків з наступного року.
Проте, фахівці Міндоходів у листі від 31.03.2014 № 1912/І/99-98-17-02-02-14 радять кримським платникам податків після перереєстрації сплачувати податки та збори, подавати податкові декларації за новим місцем реєстрації.
К сведению
У пригоді вам неодмінно стане: «Зміна місцезнаходження платника податків»
Враховуючи зазначене, у разі зміни місцезнаходження, пов’язаного зі зміною адміністративного району, суб’єкт господарювання, після взяття на облік за новим місцезнаходженням, повинен сплачувати податок на доходи фізичних осіб та подавати податковий розрахунок за формою № 1ДФ за своїм новим місцезнаходженням.
Податковий розрахунок форми № 1ДФ подається податковими агентами в один із таких способів:
засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням умови щодо використання електронного цифрового підпису відповідальної особи податкового агента у порядку, визначеному законодавством;
на паперовому носії разом з електронною формою на електронному носії інформації;
на паперовому носії, якщо кількість рядків у податковому розрахунку не більше п’яти.
Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку затверджений наказом МДЗ від 21.01.2014 № 49.
Важно
Звітність роботодавців, які використовують працю більш ніж п’яти найманих працівників, має надходити до органів МДЗ виключно в електронному вигляді.
Відповідно до положень Податкового кодексу України податковий розрахунок за формою № 1ДФ подається окремо за кожний квартал (податковий період) протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного кварталу. Окремий податковий розрахунок за календарний рік не подається.
З викладеного вбачається, що платник податків зобов’язаний звітувати у чітко визначений законодавством строк. Тобто Податковим кодексом не передбачено розбивки чи переривання звітного квартального періоду та його закриття за новим місцем реєстрації.
Зважаючи на нестандартність ситуації та те, що самим контролюючим органом було взято на облік платника податків серед звітного періоду, розрахунок за формою № 1ДФ усе ж подаватиметься за новим місцем обліку — податковому органу на материковій частині України.
Але у будь-якому разі, подаючи квартальну звітність з ПДФО за описаних обставин, не завадить подати податковий розрахунок разом з належним поясненням та підтвердженням попередньої сплати ПДФО до бюджету АР Крим. Зокрема, згідно з пунктом 46.4 ПК у разі необхідності платник податків разом з податковою звітністю може подавати деякі доповнення до неї. І таке доповнення складається у довільній формі з поясненням мотивів його подання.
Належним же свідченням факту сплати ПДФО у перші 2 місяці звітного кварталу слугуватимуть копії відповідних розрахункових документів.
Совет
Необхідно також пам’ятати, що платник податків згідно зі статтею 52 ПК має право звернутись до податкового органу для отримання безоплатної індивідуальної консультації з питань практичного використання норм податкового права. Форма звернення може бути в письмовому вигляді, у формі усного звернення, у формі запиту через електронні засоби зв’язку тощо. Відповідне звернення може бути направлене як за місцем податкового обліку платника податку, так і до вищих контролюючих органів (обласного чи центрального рівня).
Підготовлено членами Експертної ради системи «Експертус Податки»
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"