Акцизний податок-2015

Стаття-подарунок від системи «Експертус Головбух» 
Акцизний податок, втім, як і інші податки, був змінений законодавцем напередодні Нового року. З 01.01.2015 змінюються як вже існуючі правила обчислення акцизу, так і створюються нові об’єкти оподаткування

Спочатку розглянемо нові категорії платників акцизного податку, а також правила обчислення і сплати його для них відповідно до Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 № 71-VІІІ (далі — Закон № 71).

Роздрібна торгівля підакцизними товарами

Найбільш численна категорія нових платників акцизу — суб’єкти підприємницької діяльності, що здійснюють роздрібну торгівлю підакцизними товарами (пп. 212.1.11 Податкового кодексу України, ПК).

Об’єктом оподаткування акцизом для цієї категорії є реалізація підакцизних товарів. Причому це єдина категорія, у якої акцизний податок нараховується поверх на ПДВ. Згідно з підпунктом 214.1.4 ПК до бази оподаткування входить вартість підакцизних товарів з ПДВ. Ставка акцизного податку встановлюється місцевими органами самоврядування. Проте у підпункті 215.3.10 ПК прописано цілком конкретну ставку — 5% від вартості підакцизних товарів.

Датою виникнення зобов’язань з акцизного податку з роздрібних продажів є дата проведення реалізації підакцизної продукції через РРО. А у разі реалізації підакцизної продукції фізособою-підприємцем без застосування РРО — дата отримання грошових коштів за проданий товар.

Як відомо, податковим періодом для акцизного податку є календарний місяць, а значить, податкова декларація надається не пізніше 20 календарних днів після закінчення звітного місяця (п. 223.1, 223.2 ПК). Згідно з пунктом 223.2 ПК декларація надається контролюючому органу за місцем реєстрації суб’єкта підприємництва.

Правила оплати акцизного податку при реалізації в роздробі підакцизних товарів встановлюються пунктом 222.3 ПК. Так, оплата акцизного податку здійснюється не пізніше 30 календарних днів після закінчення звітного місяця. Сплачується акцизний податок за місцем реалізації підакцизної продукції.

Як і усі платники акцизного податку, роздрібні продавці підакцизних товарів зобов’язані зареєструватися як платники акцизного збору. Така реєстрація відбувається в термін подання декларації з акцизного податку, тобто не пізніше 20 календарних днів після місяця, в якому відбувалася реалізація підакцизних товарів. Для роздрібних продавців, які реалізовуватимуть підакцизні товари вже в січні 2015, зареєструватися як платник податків треба до 20 лютого. Така реєстрація згідно з підпунктом 212.3.11 ПК відбувається за місцем знаходження пункту реалізації підакцизних товарів.

Оптовий продаж електроенергії

Згідно з підпунктами 212.1.12, 212.1.13 ПК платниками акцизного податку з 01.01.2015 стають оптові постачальники електроенергії і виробники електроенергії, які реалізують її не на оптовий ринок.

Об’єктом оподаткування в цьому випадку є операція реалізації електроенергії. Базою оподаткування згідно з підпунктом 214.1.3 ПК є вартість електроенергії без ПДВ. При реалізації електроенергії згідно з підпунктом 215.3.9 ПК діє адвалорна ставка акцизу у розмірі 3,2 %.

Датою виникнення зобов’язань з акцизного податку є дата підписання акта приймання-передачі електроенергії.

Слід зазначити, що згідно з підпунктом 213.2.8 ПК не є об’єктом оподаткування акцизом реалізація електроенергії, виробленої когенераційними установками та/або з відновлюваних джерел енергії.

По суті, акцизний податок для постачальників електроенергії став заміною збору у вигляді надбавки до діючого тарифу на електро- і теплову енергію.

ВРІЗ 1

Переобладнання вантажних автомобілів

Власник ввезеного на митну територію транспортного засобу, переоснащуючи його в легковий автомобіль, з 01.01.2015 є платником акцизного податку згідно з підпунктом 212.1.14 ПК.

Об’єктом оподаткування виступає переобладнаний транспортний засіб. Конкретніше, підакцизним товаром в цьому випадку є вантажні автомобілі, що відносяться до коду 8704 УКТ ЗЕД, і переобладнувані в легкові автомобілі, що відносяться до коду 8703 УКТ ЗЕД.

Нарахування і сплата акцизного податку при переобладнанні автомобіля регламентуються пунктом 216.11 ПК, а саме, сплата акцизу здійснюється у момент подання документів для реєстрації такого переобладнання в органах внутрішніх справ України. Квитанції про сплату акцизного податку надаються в органи внутрішніх справ одночасно з поданням документів на реєстрацію змін.

Ставки податку залежать від типу і віку автомобіля і встановлюються в підпунктах 215.3.51 і 215.3.52 ПК.

Зміна об’єктів оподаткування акцизним податком

Пункт 215.1 ПК, що визначає підакцизні товари, доповнено такими товарами, як моторне альтернативне паливо і речовини, що є компонентами моторних палив. Для цієї категорії підакцизних товарів ставку акцизу встановлено на рівні 202 євро за 1 000 кг

Але законодавці не лише розширили базу оподаткування акцизом. Одній категорії платників податків пощастило, і вони виключені з платників акцизного податку (пп. 212.1.9 ПК виключено Законом № 71). Йдеться про осіб, що здійснюють діяльність з купівлі, продажу, обміну цінних паперів і деривативів.

Зміна ставок акцизного збору

До пункту 215.3 ПК, що встановлює ставки акцизного податку, Законом № 71 внесено безліч змін. Підвищено акциз для сигарет без фільтру, нафтопродуктів, скрапленого газу, транспортних засобів та інших об’єктів оподаткування.

Нововведенням в ставках акцизного податку також стало встановлення збільшених ставок акцизу для уживаних автомобілів.

Для автомобілів зі строком експлуатації більше 8 років, що відносяться до групи 8702 УКТ ЗЕД (моторні транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб і більше), застосовуються ставки акцизу, встановлені підпунктом 215.3.5 ПК, які збільшені в 50 разів.

Для автомобілів, що відносяться до групи 8704 УКТ ЗЕД, застосовуються ставки акцизу, встановлені підпунктом 215.3.52 ПК, збільшені в 40 разів, — для автомобілів зі строком експлуатації від 5 до 8 років і збільшені в 50 разів — для автомобілів зі строком експлуатації більше 8 років.

Акцизний податок з тютюнових виробів

Для виробників тютюнових виробів нововведення, внесені Законом № 71, принесли як підвищення ставок акцизу, так і зміну порядку надання декларацій. А саме, змінено термін подання декларації про максимальні роздрібні ціни.

Раніше така декларація подавалася не пізніше, ніж за 5 календарних днів до зміни максимальних роздрібних цін. Тепер же згідно з пунктом 220.4 ПК декларацію слід подавати не пізніше 10 і 25 числа місяця. Відповідно задекларовані максимальні роздрібні ціни діятимуть з 15-го числа поточного місяця і з 1-го числа місяця, наступного за місяцем подання декларації. Таким чином, законодавці дозволили змінювати максимальні роздрібні ціни на тютюнові вироби 2 рази на місяць.

З 01.04.2015 відповідно до прикінцевих положень Закону № 71 подання декларації про максимальні роздрібні ціни здійснюватиметься тільки в електронній формі.

Особливості оподаткування нафтопродуктів

Особливості оподаткування нафтопродуктів визначено пунктом 229.2 ПК. Після зміни цього пункту Законом № 71 з нульовою ставкою акцизу можуть реалізовуватися усі легкі дистиляти, що використовуються при виробництві етилену. Нагадаємо, раніше нульова ставка поширювалася тільки на дистиляти зі вмістом сірки не більше 0,001 мас.%.

Також при ввезенні в Україну не сплачується акцизний податок з усіх видів дистилятів, у випадку якщо вони ввозяться як сировина для виробництва етилену, а раніше він не сплачувався тільки з дистилятів з вмістом сірки не більше 0,001 мас.%.

Відповідно до нової редакції пунктів 229.4, 229.5 ПК такі нафтопродукти, що використовуються як сировина для хімічної промисловості, можуть реалізовуватися на території України з нульовою ставкою акцизу:

- легкі дистиляти для специфічних процесів переробки (код 2710 12 11 УКТ ЗЕД);

- легкі дистиляти для інших хімічних реакцій (код 2710 12 15 УКТ ЗЕД);

- уайт-спірит (код 2710 12 21 00 УКТ ЗЕД);

- середні дистиляти для специфічних процесів переробки (код 2710 19 11 УКТ ЗЕД);

- середні дистиляти для інших хімічних реакцій (код 2710 19 15 УКТ ЗЕД).

Ці ж нафтопродукти ввозяться на територію України як сировина для хімічної промисловості без сплати акцизного податку.

Новиною для підприємств, що здійснюють виробництво і обіг нафтопродуктів, палива моторного альтернативного, а також скрапленого газу, стала поява в пункті 230.1 ПК обов’язку створювати акцизні склади для вищезазначених підакцизних товарів. Таку вимогу відповідно до прикінцевих положень Закону № 71, має бути виконано до 01.04 2015.

Алкогольні напої

Законом № 71 змінено поняття алкогольних напоїв. Тепер до алкогольних напоїв належить пиво (код 2203 УКТ ЗЕД) і напої з вмістом спирту від 0,5 оборотів спирту. Нагадаємо, раніше до алкогольних напоїв належали напої з вмістом спирту від 1,2 оборотів спирту. Відповідні зміни внесено як до підпункту 14.1.5 ПК, так і до Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 № 481/95.

Інші зміни

Змінами, внесеними Законом № 71 до пункту 229.6 ПК, скасовано вимогу оформляти податковий вексель при передачі в межах єдиного технологічного циклу у однієї юридичної особи компонентів моторного палива. Проте цільове призначення такої передачі повинно підтверджуватися в порядку, передбаченому для операцій з оформлення податкового векселя.

Вріз 1

Із документа

Власник ввезеного на митну територію транспортного засобу, переоснащуючи його в легковий автомобіль, з 01.01.2015 є платником акцизного податку

(пп. 212.1.14 ПК)


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"


Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді