Платники акцизного податку визначені у статті 212 розділу VI Податкового кодексу України (ПК). Зокрема платником акцизу є особа — суб’єкт господарювання, яка:
- виробляє підакцизні товари (продукцію) на митній території України, у т. ч. з давальницької сировини (пп. 212.1.1 ПК);
- ввозить підакцизні товари (продукцію) на митну територію України (пп. 212.1.2 ПК);
- здійснює реалізацію підакцизних товарів (пп. 212.1.11 ПК).
Для цих категорій платників акцизного податку стаття 213 ПК установлює такі об’єкти оподаткування:
- реалізація вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції) (пп. 213.1.1 ПК);
- реалізація та/або передача в межах одного підприємства підакцизних товарів (продукції) з метою власного споживання, промислової переробки, своїм працівникам, а також здійснення внесків підакцизними товарами (продукцією) до статутного капіталу (пп. 213.1.2 ПК);
- ввезення підакцизних товарів (продукції) на митну територію України (пп. 213.1.3 ПК);
- реалізація суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (пп. 213.1.9 ПК).
Якщо акцизний податок сплачують виробники або імпортери палива, то його обчислюють за ставками, установленими у підпункті 215.3.4 ПК. До того ж імпортер буде сплачувати акцизний податок до розмитнення палива. А виробник буде сплачувати акцизний податок протягом 30 календарних днів після того звітного місяця, у якому відбулася реалізація палива.
Ми не знаємо достеменно, чи є підприємство імпортером або виробником палива, тобто воно може бути лише гуртовим покупцем палива. Розглянемо ситуацію, коли підприємство закуповує паливо гуртом у резидента України та використовує його для власних виробничих потреб.
Порядок обчислення підакцизного податку у разі використання підакцизних товарів для власних виробничих потреб установлює пункт 216.6 ПК. А саме: у разі використання палива для власних виробничих потреб податкове зобов’язання з акцизного податку виникає у момент передачі палива для такого використання. Тобто акцизний податок треба сплатити за наслідками податкового періоду, у якому паливо використано для власних потреб. Акцизний податок у цьому випадку буде розраховуватися за ставками, наведеними у підпункті 215.3.4 ПК на підставі первинних документів, що засвідчують факт використання палива для власних виробничих потреб.
Але до платників акцизного податку у статті 212 ПК віднесені лише виробники та імпортери палива. Гуртові покупці підакцизних товарів не входять до переліку платників акцизного збору. Тому, на нашу думку, при гуртовому придбанні палива покупець сплачує акцизний податок у ціні товару та не стає самостійним податковим платником акцизного збору навіть у разі його використання для своїх виробничих потреб. А пункт 216.6 ПК стосується лише виробників палива.
Якщо підприємство здійснює реалізацію палива у роздріб, воно є платником так званого роздрібного акцизного податку. Навіть тоді, коли заправку своїх автомобілів проводиться як роздрібний продаж, таке підприємство має сплатити акцизний податок з роздрібного продажу на підставі підпункту 212.1.11 ПК у розмірі 5% від суми реалізації.
Нагадаємо, платники акцизного податку з роздрібної реалізації підлягають обов’язковій реєстрації контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб не пізніше граничного терміну подання декларації акцизного податку за місяць, в якому розпочато господарську діяльність. Податковим періодом для акцизного податку у цьому випадку є календарний місяць. Тобто податкову декларацію подають не пізніше 20 календарних днів після закінчення звітного місяця (п. 223.1, п. 223.2 ПК), а сплачують податок у бюджет протягом 30 календарних днів після закінчення звітного місяця.
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"