Ризики невизнання витрат та податкового кредиту

Первинні документи від постачальника надходять із запізненням у наступному звітному періоді.Також виникає невідповідність між датами проведення податкових накладних і акта надання послуг.З’ясуємо, чи є ризики невизнання витрат та податкового кредиту з ПДВ

Підставою для відображення господарських операцій у бухгалтерському обліку є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій.

Вимоги до первинних документів

Первинні документи мають бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо — безпосередньо після її закінчення. Таку вимогу встановлено статтею 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIV (далі ― Закон № 996).

Який термін вважати «безпосереднім» після закінчення операції ― Закон № 996 не визначає. У будь-якому разі господарські операції відображають у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені (ч. 5 ст. 9 Закону № 996). Тож якщо первинний документ було отримано у наступному звітному періоді, виникає помилка через невчасне відображення господарської операції, яку потрібно виправити.

Підтверджує наявність помилки й пункт 3.5 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Мінфіну від 24.05.1995 № 88. У ньому йдеться про те, що перенесення інформації з первинних документів до облікових регістрів потрібно здійснювати в міру їх надходження до місця обробки (бухгалтерія, обчислювальна установка), проте не пізніше терміну складання бухгалтерської і статистичної звітності, декларацій і розрахунків.

Окремо наголошуємо на відповідальності посадових осіб, коли первинні документи «запізнилися» через їх несвоєчасне складання такими особами. У такому випадку відповідальність за це несуть особи, які склали та підписали ці документи (ч. 8 ст. 9 Закону № 996).

Однією із санкцій, якою можуть «нагородити» посадових осіб, є штраф за порушення порядку ведення податкового обліку. Розмір такого штрафу становить від 85 грн. до 170 грн. При повторному аналогічному порушенні протягом року величина штрафу коливатиметься у діапазоні від 170 грн. до 255 грн. (ст. 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення).

Дата складання податкової накладної

Аналогічну вимогу щодо складання податкових накладних передбачено у пункті 201.4 Податкового кодексу України (ПК). Згідно з цією нормою податкову накладну складають у день виникнення податкових зобов’язань продавця. При цьому дату виникнення податкових зобов’язань згідно з пунктом 187.1 ПК визначають за правилом «першої події»: дата зарахування коштів або дата відвантаження товарів, а для послуг — дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг.

Тобто податкову накладну у цьому випадку потрібно складати на дату оформлення акта наданих послуг.

Ризики невизнання податкового кредиту

Податкова накладна може бути отримана пізніше, ніж акт наданих послуг, оскільки вона підлягає обов’язковій реєстрації продавцем у Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН). На цю процедуру пунктом 201.10 ПК відведено граничний строк — 15 календарних днів, наступних за датою складання податкової накладної.

ВРІЗ

Також пунктом 198.6 ПК дозволено відносити до податкового кредиту суми ПДВ, зазначені в податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН з порушенням зазначеного терміну реєстрації, але не пізніше, ніж через 180 календарних днів з дати складення податкової накладної.

До того ж якщо податкову накладну зареєстровано в ЄРПН без порушення строку реєстрації (тобто протягом 15 календарних днів з дня її складання), право на податковий кредит у покупця виникає у тому звітному податковому періоді, коли було складено податкову накладну.

У разі якщо податкову накладну зареєстровано в ЄРПН з порушенням граничного строку реєстрації (від 16 до 180 календарних днів з дати її складання), суму ПДВ включають до податкового кредиту у тому звітному податковому періоді, в якому зареєстровано податкову накладну в ЄРПН.

Не дає права покупцю на податковий кредит лише нереєстрація продавцем податкової накладної в ЄРПН та/або порушення порядку заповнення податкової накладної (п. 201.10 ПК).

ВРІЗ

Звертаємо увагу

Лише зареєстрована в ЄРПН податкова накладна є для покупця послуг підставою для нарахування сум ПДВ, що їх відносять до податкового кредиту


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"


Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді