Оподаткування подарунків школі

Стаття-подарунок від журналу «Головбух» 
Підприємство безоплатно передає різні інструменти школі, яка повністю фінансується з місцевого бюджету. З’ясуємо, якими будуть податкові наслідки такої безоплатної передачі

Насамперед наголосимо: податкові наслідки для підприємства значною мірою залежать від статусу отримувача подарунків.

Школа, яка повністю фінансується за рахунок місцевого бюджету, є загальноосвітнім навчальним закладом комунальної власності (ч. 1 ст. 9, ч. 3 ст. 10 Закону України «Про загальну середню освіту» від 13.05.1999 № 651-XIV). Відповідно, підприємство має справу з бюджетною установою, яка за пунктом 133.4 Податкового кодексу України (ПК) є неприбутковою установою.

Бухгалтерський облік

Для платника податку на прибуток розрахунок об’єкта оподаткування починається з визначення фінансового результату, сформованого за правилами бухгалтерського обліку (пп. 134.1.1 ПК). Тому визнання «бухгалтерських» доходів та витрат безпосередньо впливає й на податкові наслідки з податку на прибуток.

У випадку безоплатної передачі різних інструментів школі у бухгалтерському обліку підприємства виникатимуть витрати. Адже для їх визнання має відбуватися зменшення активів або збільшення зобов’язань, що призводить до зменшення власного капіталу підприємства (за винятком зменшення капіталу внаслідок його вилучення або розподілу власниками), за умови, що ці витрати можуть бути достовірно оцінені (п. 6 П(С)БО 16 «Витрати»). А при даруванні інструментів якраз і відбувається зменшення активів, які можна достовірно визначити.

Вартість інструментів, які підприємство дарує школі, пропонуємо списувати на субрахунок 977 «Інші витрати діяльності». Чому саме такий субрахунок? Тому що пов’язати такі витрати з операційною або іншими видами діяльності згідно з НП(С)БО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності», м’яко кажучи, проблематично.

Податок на прибуток

Як бачимо, витрати від безоплатної передачі інструментів неприбутковій установі впливатимуть на об’єкт оподаткування податком на прибуток через «бухгалтерський» фінансовий результат. Однак у підприємств, які застосовуватимуть різниці, може виникнути потреба відкоригувати фінансовий результат до оподаткування згідно з підпунктом 140.5.9 ПК.

Нагадаємо, що з метою визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток «бухгалтерський» фінансовий результат підлягає коригуванню на різниці у випадку, коли платник податку на прибуток:

  • отримав більше 20 млн. грн. річного «бухгалтерського» доходу;
  • не повідомив контролюючий орган про незастосування різниць.

У щасливчиків, які не користуватимуться різницями, об’єкт оподаткування податком на прибуток дорівнюватиме фінансовому результату, визначеному за правилами бухгалтерського обліку (з урахуванням минулорічних податкових збитків).

Наголосимо, що різниця на суму коштів або вартості товарів (виконаних робіт, наданих послуг), безоплатно перерахованих або переданих впродовж року неприбутковим підприємствам, організаціям, установам, виникає тільки в розмірі перевищення такої суми 4% оподатковуваного прибутку попереднього звітного року.

Тобто навіть у випадку застосування різниць підприємство не коригуватиме фінансовий результат до оподаткування на вартість безоплатно переданих інструментів школі, якщо обсяг пожертв та подарунків неприбутковим підприємствам, організаціям та установам не перевищить 4% оподатковуваного прибутку попереднього звітного року.

ПДВ

Безоплатну передачу інструментів неприбутковій установі вважають операцією постачання (пп. 14.1.191 ПК). Тому потрібно нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ у сумі не нижче ціни придбання таких товарів або їх виробничої собівартості, якщо підприємство виробляє такі інструменти самостійно (п. 188.1 ПК).

Також доведеться донарахувати податкові зобов’язання з ПДВ, якщо підприємство його сформувало за безоплатно переданими інструментами через їх негосподарське використання (п. 198.5 ПК).

Нагадаємо, що з 01.07.2015 підприємство визнає податковий кредит з ПДВ незалежно від того, чи будуть використовуватися придбані товари у господарській діяльності. До 01.07.2015 у такій ситуації підприємство могло і не визнавати податковий кредит з ПДВ при негосподарському використанні таких товарів одразу. Тому немає підстав й донараховувати податкові зобов’язання згідно з пунктом 198.5 ПК.

Отже, при безоплатній передачі інструментів школі підприємство визнає витрати, які впливатимуть на об’єкт оподаткування податком на прибуток. А підприємствам, які застосовуватимуть різниці, варто зважати на вартісний ліміт пожертв та подарунків згідно з пунктом 140.5.9 ПК.

Окрім цього, безоплатна передача інструментів спричиняє формування податкових зобов’язань з ПДВ.


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"


Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді