У листі ДФС від 07.09.2015 № 19141/6/99-99-17-03-03-15 (див. с. __ ) податківці розглянули особливості оподаткування виплати середнього заробітку працівників, призваних на строкову військову службу.
Порядок оподаткування
Одразу зазначимо, що середній заробіток працівників, призваних на строкову військову службу, оподатковують податком на доходи фізичних осіб (ПДФО), військовим збором та єдиним соціальним внеском (ЄСВ).
Причина навіть не в тому, що у підприємства немає можливості отримати компенсацію у межах середнього заробітку працівника, призваного на строкову військову службу. Хоча й така проблема на сьогодні існує, і про неї йтиметься далі. Усе тому, що відповідно до підпункту «и» підпункту 165.1.1 Податкового кодексу України (ПК) звільняються від оподаткування ПДФО, зокрема, компенсаційні виплати з бюджету в межах тільки середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.
Як бачимо, про працівників, призваних на строкову військову службу, у цій нормі не йдеться. Відповідно, і середній заробіток таких осіб потрібно оподатковувати ПДФО. За ПДФО йде військовий збір, яким також доведеться оподатковувати середній заробіток працівників, призваних на строкову службу.
Із ЄСВ ситуація аналогічна. Відповідно до частини сьомої статті 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI ЄСВ не нараховують та не утримують із виплат, які компенсують із бюджету у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період. Знову ж таки, про працівників, призваних на строкову військову службу, тут не згадується.
Тому підприємства, які виплачують працівникам, призваним на строкову військову службу середній заробіток, мають оподатковувати таку виплату ПДФО, військовим збором та ЄСВ.
ВРІЗ
У відображенні у звітності середнього заробітку працівників, призваних на строкову військову службу, особливостей немає. У податковому розрахунку форми № 1ДФ, вважаємо, такий дохід слід відображати за кодом «101».
У таблиці 6 Звіту з ЄСВ у реквізиті 9 потрібно зазначити код 1 або інший. Вважаємо, що також можна застосовувати і код 47. Інші реквізити заповнюють у звичайному порядку.
Компенсація з бюджету
Як уже зазначали, на сьогодні підприємствам проблематично отримати компенсацію у межах середнього заробітку працівника, призваного на строкову військову службу. Адже відповідно до Порядку виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою КМУ від 04.03.2015 № 105 (далі — Порядок № 105), підприємствам із держбюджету відшкодовують тільки середній заробіток мобілізованих працівників. А виплата компенсації в межах середнього заробітку працівників, призваних на строкову службу, Порядком № 105 не передбачена. Тому підприємствам можуть відмовляти у компенсації коштів із держбюджету.
Можливість отримувати підприємствам таку компенсацію можуть дати лише зміни до Порядку № 105. Та чи будуть вони ще цього року? Адже коштів на компенсацію середнього заробітку працівників, призваних на строкову військову службу, у держбюджеті не передбачено.
То що ж у підсумку? По-перше, за працівником, призваним на строкову військову службу, зберігають місце роботи і посаду, а також компенсують із держбюджету його середній заробіток. По-друге, підприємства навряд чи отримають таку компенсацію, оскільки Порядком № 105 це не передбачено. По-третє, виплату середнього заробітку працівникам, призваним на строкову військову службу, потрібно оподатковувати ПДФО, військовим збором та ЄСВ. Адже звільнення від оподаткування передбачено тільки для мобілізованих працівників.
ВРІЗ
Зверніть увагу!
Середній заробіток працівника, призваного на строкову військову службу, оподатковується ПДФО, військовим збором та ЄСВ
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"