Договір про спільну діяльність знято з обліку: що далі

Стаття-подарунок від журналу «Головбух» 
Підприємство отримало довідку з ДПІ про зняття з обліку договору про спільну діяльність через зміни в ПК. За цим договором на внески двох учасників було побудовано лінію електропередач, яка перебуває на балансі підприємства.

Відповідно до чинної редакції пункту 64.6 Податкового кодексу України (ПК) та пункту 3.5 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Мінфіну від 09.12.2011 № 1588 (далі — Порядок № 1588), договори про спільну діяльність на території України без створення юридичних осіб, за якими здійснюють операції з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розділом V ПК (тобто підлягають оподаткуванню ПДВ), мають перебувати на обліку у контролюючих органах. Водночас відповідно до статті 64 ПК у контролюючих органах не обліковуються договори про спільну діяльність, на які не поширюються особливості податкового обліку та оподаткування спільної діяльності, визначені ПК. Кожен учасник таких договорів перебуває на обліку в контролюючих органах та виконує обов’язки платника податків самостійно.

Зразок Договору про спільну діяльність

Анулювання реєстрації ПДВ — нова підстава для зняття з обліку

Підставами для зняття з обліку в контролюючих органах договору про спільну діяльність відповідно до пункту 67.4 ПК та пункту 11.34 Порядку № 1588 є:

  • припинення, розірвання, закінчення строку дії договору;
  • досягнення мети, для якої було укладено договір;
  • визнання договору недійсним у судовому порядку.

Проте з 16.10.2015 змінами до пункту 11.34 Порядку № 1588 перелік підстав для зняття з обліку договорів про спільну діяльність доповнено новою підставою — анулювання реєстрації платником ПДВ за умови відсутності грошових зобов’язань і податкового боргу або після їх погашення.

До того ж зняття зазначених договорів з обліку в контролюючих органах здійснюється за самостійними рішеннями таких органів (без подання заяви за формою № 8-ОПП).


Отже, цілком логічно, що договір про спільну діяльність, укладений між особами, які не є платниками ПДВ та не здійснюють оподатковувані ПДВ операції, не може перебувати на обліку в ДПІ.

Зняття з обліку не скасовує обов’язок ведення бухобліку

Проте зняття з обліку в ДПІ зовсім не означає заборону ведення бухгалтерського обліку спільної діяльності одним із учасників. Цей учасник має керуватися такими нормативними актами, як:

  • Методичні рекомендації з бухгалтерського обліку спільної діяльності без створення юридичної особи, затверджені наказом Мінфіну від 30.12.2011 № 1873;
  • Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 12 «Фінансові інвестиції», затверджене наказом Мінфіну від 26.04.2000 № 91 (далі — П(С)БО 12).

Відповідно до П(С)БО 12 такий учасник має статус оператора спільної діяльності.

Згідно з пунктом 19 П(С)БО 12 кожний учасник спільної діяльності без створення юридичної особи відображає у своїх облікових регістрах (на окремих рахунках аналітичного обліку) і у фінансовій звітності:

  • активи, задіяні у спільній діяльності, які він контролює, або свою частку у спільно контрольованих активах;
  • зобов’язання, які він узяв для провадження цієї діяльності;
  • свою частку в будь-яких зобов’язаннях, узятих разом з іншими учасниками щодо цієї діяльності;
  • дохід або витрати, набуті в процесі спільної діяльності.

Оператор спільної діяльності веде бухгалтерський облік спільної діяльності без створення юридичної особи окремо від результатів власної господарської діяльності і складає окремий баланс та відповідні форми фінансової звітності спільної діяльності без створення юридичної особи. До того ж витрати, понесені учасником для провадження власної та спільної діяльності, розподіляються між спільною і власною діяльністю пропорційно обраній базі (виготовленій продукції, годинам праці, заробітній платі, обсягу діяльності, прямим витратам тощо).

Отже, розділяти в обліку лінію електропередач за умови збереження чинності договору про спільну діяльність потреби немає. Оператор спільної діяльності має продовжувати вести бухгалтерський облік такої спільної діяльності відповідно до наведених вище нормативних актів. Проте він не повинен подавати звітність за результатами спільної діяльності до податкового органу.


Зверніть увагу

Уповноважені особи за договорами про спільну діяльність, які на 16.10.2015 не були зареєстровані платниками ПДВ, втратили ознаки платників податків за такими договорами


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"


Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді