Позитивну курсову різницю — до бюджету: а платить хто?

Стаття-подарунок від журналу «Головбух» 
Нерезидент повернув аванс резиденту за непоставлений товар. Кошти, отримані в іноземній валюті, підлягають обов’язковому продажу. Чи зобов’язане підприємство сплачувати в бюджет позитивну курсову різницю?

Умови і особливості продажу поверненої нерезидентом чи невикористаної іноземної валюти регулює стаття 5 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» від 23.09.1994 № 185/94-ВР (далі — Закон № 185), а також Положення про порядок та умови торгівлі іноземною валютою, затвердженого постановою Правління НБУ від 10.08.2005 № 281 (далі — Положення № 281).

Строк, впродовж якого куплена резидентом на міжбанківському валютному ринку України (МВРУ) іноземна валюта для забезпечення виконання зобов’язань перед нерезидентом має бути використана за призначенням, і порядок її продажу у разі недотримання резидентом зазначеного строку, має право встановлювати НБУ (ст. 3 Закону № 185).

Порушення резидентами строків, установлених НБУ, призводить до того, що придбану іноземну валюту уповноважені банки продають упродовж п’яти робочих днів на МВРУ. Позитивну курсову різницю, яка може виникнути через таку операцію, щокварталу спрямовують до Державного бюджету України, а від’ємну курсову різницю відносять на результати господарської діяльності резидента (ст. 5 Закону № 185).

Варто зауважити, що повернення попередньої оплати нерезидентом на користь резидента не вписується у звичайну процедуру використання придбаної іноземної валюти.

Водночас пунктом 7 розділу III Положення № 281 передбачено, що суб’єкт ринку (тобто банк) зобов’язаний продати без доручення клієнта-резидента не пізніше ніж наступного робочого дня після зарахування на розподільчий рахунок повернені на адресу резидента у зв’язку з тим, що взаємні зобов’язання частково або повністю не виконані, кошти в іноземній валюті, які були куплені та перераховані на користь нерезидента. Позитивну курсову різницю, що може виникнути за такою операцією, щокварталу перераховують до Державного бюджету України, а від’ємну — відносять на результати господарської діяльності резидента.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Для визначення позитивної курсової різниці застосовують курс гривні до іноземних валют, який визначає безпосередньо суб’єкт ринку, що здійснює такий продаж іноземної валюти.

Однак у роз’ясненні з цього питання, наданому листом від 26.03.2014 № 29-207/12713, НБУ стверджує, що законодавством на уповноважені банки не покладено обов’язок щодо здійснення такого перерахування без доручення клієнта.

НБУ погодився з тим, що власні кошти юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців в іноземній валюті, які були перераховані на користь нерезидента за зовнішньоекономічними договорами та повернені нерезидентом у зв’язку з тим, що взаємні зобов’язання між сторонами повністю або частково не виконані, підлягають обов’язковому продажу відповідно до вимог законодавства.

Водночас у листі зазначено, що НБУ не наділений повноваженнями щодо визначення суми курсової різниці, що підлягає перерахуванню до Держбюджету України.

Враховуючи зазначене, Нацбанк запропонував звернутися за відповідними роз’ясненнями щодо перерахування уповноваженими банками сум позитивної курсової різниці в Держбюджет України до Державної податкової служби України (нині ДФС).

Офіційної відповіді податківців з цього питання знайти не вдалося.

ВРІЗ

У ЗІР (категорія 114.10) щодо порядку направлення позитивної курсової різниці до Держбюджету зазначено, що позитивну курсову різницю, яка виникає при продажу валюти уповноваженими банками на МВРУ, резиденти мають перераховувати на код бюджетної класифікації 21081000 «Пеня за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, за невиконання зобов’язань та штрафні санкції за порушення вимог валютного законодавства». За порушення вимог, передбачених статтею 5 Закону № 185, до суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності можуть бути застосовані санкції, передбачені статтею 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» від 16.04.1991 № 959-XII.

Попри те що ні податкове, ані валютне законодавство не містить однозначної відповіді на запитання, хто ж має перераховувати до Держбюджету позитивну курсову різницю у разі повернення попередньої оплати нерезидентом, податківці, як бачимо, з цим питанням визначилися. Звісно, легше спитати з платника, ніж із банку.

ВРІЗ

Зверніть увагу

На думку податківців,

позитивну курсову різницю, яка виникає під час продажу валюти на МВРУ, мають перераховувати резиденти


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"


Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді