Норми П(С)БО 25 «Фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва» передбачають формування скороченої фінансової звітності у складі Балансу та Звіту про фінансові результати.
Спрощений фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва (Баланс за формою № 1-мс та Звіт про фінансові результати за формою № 2-мс) можуть складати суб’єкти малого підприємництва ― юридичні особи, які:
- ведуть спрощений бухгалтерський облік доходів і витрат згідно із податковим законодавством;
- відповідають критеріям мікропідприємництва.
Натомість Фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва (Баланс за формою № 1-м та Звіт про фінансові результати за формою № 2-м) застосовують:
- представництва іноземних суб’єктів господарської діяльності;
- інші суб’єкти малого підприємництва ― юридичні особи (крім тих, які складають спрощений фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва).
Не можуть користуватися привілеєм у вигляді скороченої фінансової звітності підприємства, які складають таку звітність за міжнародними стандартами фінансової звітності (МСФЗ) (п. 2 розд. І П(С)БО 25).
Відстрочені податкові активи та зобов’язання
Розрахунок і застосування відстрочених податкових активів (ВПА) та відстрочених податкових зобов’язань (ВПЗ) регламентовано П(С)БО 17 «Податок на прибуток». Цим положенням мають керуватися різні юридичні особи, що є платниками податку на прибуток, крім бюджетних установ і підприємств, які формують фінансову звітність за МСФЗ (п. 2 П(С)БО 17).
Тож питання щодо розрахунку відстроченого податку на прибуток суб’єктами малого підприємництва ― платниками податку на прибуток виникає закономірно. Адже, на перший погляд, вимоги П(С)БО 17 щодо визначення ВПА та ВПЗ мали б поширюватися й на них.
Перехід на скорочену фінзвітність
Нормами П(С)БО 25 передбачено окремі випадки відображення у фінансовій звітності раніше розрахованих ВПА та ВПЗ. Однак такі випадки стосуються лише тих суб’єктів малого підприємництва ― юридичних осіб, які перейшли на застосування П(С)БО 25 та мали раніше сформовані ВПА та ВПЗ.
Так, у першому місяці року переходу на застосування П(С)БО 25 сальдо рахунків 17 «Відстрочені податкові активи» та 54 «Відстрочені податкові зобов’язання» потрібно згорнути взаємною кореспонденцією цих рахунків із відображенням різниці на рахунку 44 «Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)». Сформований з урахуванням таких сум ВПА та ВПЗ прибуток (збиток) відображають у рядку 1420 «Нерозподілений прибуток (непокритий збиток)» Балансу (форма № 1-м) (пп. 2.19 розд. ІІ П(С)БО 25).
Вріз
До переходу на застосування П(С)БО 25 у підприємства може бути також сформована величина ВПА ще у «старій» фінансовій звітності ― у рядку 1045 «Відстрочені податкові активи» Балансу (Звіту про фінансовий стан, форма № 1) на кінець попереднього року. Тоді суму з такого рядка потрібно перенести до «нової» фінансової звітності ― до рядка 1090 «Інші необоротні активи» Балансу (форма № 1-м) на початок звітного року (пп. 2.5 П(С)БО 25).
Як бачимо, весь механізм відображення сум ВПА та ВПЗ згідно з П(С)БО 25 передбачає перенесення таких сум до інших статей активів і пасивів Балансу (форма № 1-м).
Скорочена фінзвітність vs ВПА та ВПЗ
ВПА та ВПЗ потрібно відображати в балансі окремими статтями необоротних активів і довгострокових зобов’язань (п. 14 П(С)БО 17). Для виконання цієї вимоги ідеально пристосована форма Балансу (Звіт про фінансовий стан, форма № 1), у якій для цього передбачено спеціальні рядки 1045 та 1500. Однак Баланс (форма № 1-м) не містить окремих статей для відображення ВПА та ВПЗ, адже згідно з П(С)БО 25 навіть для відображення минулорічних перехідних сум ВПА та ВПЗ користуються статтями, у яких зазначають нерозподілені прибутки (непокриті збитки) та інші необоротні активи.
Усе це наводить на думку, що суб’єкти малого підприємництва ― платники податку на прибуток, які формують фінансову звітність відповідно до П(С)БО 25, не зобов’язані розраховувати ВПА та ВПЗ, а можуть лише відображати у своїй спрощеній фінансовій звітності раніше сформовані перехідні ВПА та ВПЗ.
Вріз
Важливо
Перехідні ВПА та ВПЗ
відображають у статтях «Нерозподілений прибуток (непокритий збиток)» та «Інші необоротні активи» Балансу (форма № 1-м)
Це сума податку на прибуток, яку визнано ВПА і ВПЗ (п. 3 П(С)БО 17).
Див. також лист Мінфіну від 14.04.2010 № 31-34000-20-27/8144.
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"