Розподіл загальновиробничих витрат у програмі «1С: Бухгалтерія»

Важко уявити собі виробниче підприємство без загальновиробничих витрат. Від правильного їх розподілу залежить достовірність визначення собівартості випущеної продукції. Для цього зручно скористатися програмою «1С: Бухгалтерія»

Конфігурація «Бухгалтерія для України» має доволі обмежений функціонал із налаштування розподілу загальновиробничих витрат (ЗВВ) порівняно із «профільною» — «Управління виробничим підприємством для України». Проте, як свідчить практика, тих налаштувань, що є, цілком вистачає для коректного відображення, розподілу та списання ЗВВ.

Розподіляємо ЗВВ за допомогою документа «Закриття місяця» (Операції → Закриття періоду → Закриття місяця). Проте, аби програма змогла провести документ і коректно розподілити ЗВВ, потрібно зробити деякі налаштування. Як це реалізувати — у нашому алгоритмі.

Крок 1. Відображаємо наявність виробничої діяльності

У параметрах обліку на вкладці «Виробництво» ставимо прапорець. Він свідчитиме про те, що підприємство проводить виробничу діяльність (рис. 1). Інакше розділ «Виробництво» взагалі буде недоступний.

Розподіл загальновиробничих витрат у програмі «1С: Бухгалтерія»

Рис. 1. Налаштування параметрів обліку

Метод розрахунку собівартості

Крок 2. Визначаємо спосіб розподілу витрат

Способи розподілу непрямих витрат визначаємо операціями: Головне → Налаштування → Облікова політика → Вкладка «Загальновиробничі». Програма «1С: Бухгалтерія» передбачає шість баз розподілу ЗВВ (табл. 1).

Таблиця 1

Бази розподілу ЗВВ

Спосіб База
Обсяг продукціїКількість випущеної продукції у поточному місяці. Інформацію беремо з регістру накопичення «Випуск продукції і послуг у планових цінах»
Планова собівартість випускуПланова вартість випущеної у поточному місяці продукції, послуг. Її зазначаємо в документі «Звіт виробництва за зміну»
Оплата праціВитрати, відображені з видом «Оплата праці».
Матеріальні витратиСума матеріальних витрат
Прямі витратиСума прямих витрат
Окремі статті прямих витратЗа базу розподілу може правити певний набір статей витрат. Формуємо такий набір у список. Інформацію про списки статей витрат знаходимо у довіднику «Список статей витрат, включених у базу розподілу непрямих витрат

Зазначимо також, що певні витрати можна не розподіляти, вибравши спосіб розподілу «Не розподіляється».

Увага: якщо базою розподілу обираємо суму витрат (способи «Оплата праці», «Матеріальні витрати», «Прямі витрати» чи «Окремі статті прямих витрат»), ЗВВ розподіляємо як на випущену продукцію, так і на незавершене виробництво.

Спосіб розподілу ЗВВ можемо встановити як для підприємства загалом, так і для конкретного підрозділу або статті витрат.

Аби спосіб розподілу ЗВВ діяв для усього підприємства й усіх статей витрат, поля «Стаття витрат» ы «Підрозділ» не заповнюємо (рис. 2)

Розподіл загальновиробничих витрат у програмі «1С: Бухгалтерія»

Рис. 2. Налаштування розподілу ЗВВ для усього підприємства

Про закриття періоду читайте у продовженні статті


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"


Вебінар для бухгалтера

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді