Облік викраденого товару

Стаття-подарунок від журналу «Головбух» 
Товар відвантажили покупцю і мали доставити перевізником, але перевізник викрав ці товари! Як бути у такій ситуації і як відбувається облік викраденого перевізником товару?

Не дарма і великі оптові компанії і маленькі магазини рекомендують використовувати лише перевірених перевізників. Ситуації, коли певний товар викрадено перевізником (особливо цінний товар) нажаль трапляються. Як бути у такій ситуації і як здійснюється облік викраденого перевізником товару?

ПРОБЛЕМА

Підприємство, яке перебуває на загальній системі оподаткування, відвантажило товар покупцю. Товар списано зі складу на підставі видаткової накладної. Проте перевізник (фізособа) товар покупцю не доставив. Підприємство подало заяву до правоохоронних органів про викрадення товару. Як відобразити цю ситуацію в обліку продавця? Що робити з податковою накладною?

РІШЕННЯ

Із правової точки зору крадіжка вважається правопорушенням, за яке винну особу може бути притягнуто від адміністративної до кримінальної відповідальності. За визначенням, що містить стаття 185 Кримінального кодексу України, крадіжка — це таємне викрадення чужого майна.

Підприємство правильно вчинило, подавши заяву до правоохоронних органів. Ця заява є підставою для досудового розслідування згідно із статтею 214 Кримінального процесуального кодексу України.

Наступним кроком є інвентаризація товарно-матеріальних цінностей на складі, обов’язок проведення якої у разі встановлення фактів крадіжок передбачає пункт 7 розділу І Положення про інвентаризацію активів та зобов’язань, затвердженого наказом МФУ від 02.09.2014 № 879. Навіть якщо відомо, який асортимент товарів та в якій кількості викрадено, і свідченням цьому є дані складського обліку та видаткова накладна, керівник має створити спеціальну комісію, яка проведе таку інвентаризацію.

Облік товару який викрали

У бухгалтерському обліку викрадений товар списується на підставі акту, складеного комісією та затвердженого керівником підприємства.

Окремого рахунку бухгалтерського обліку для викрадених товарів Інструкцією про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженою наказом Мінфіну від 30.11.1999 № 291, не передбачено.

Для обліку нестач і втрат від псування цінностей використовують субрахунок 947 «Нестачі і втрати від псування цінностей». А відповідні збитки від таких втрат згідно з вимогами пункту 27 П(С)БО 9 «Запаси»відображають на позабалансовому рахунку 072 «Невідшкодовані нестачі і втрати від псування цінностей».


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"


Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді