На підприємстві є орендований легковий автомобіль, яким керує працівник підприємства й одночасно власник цього автомобіля. Чи обов’язково такому водію проходити передрейсовий медогляд? Чи достатньо наявності медичної довідки водія?
РІШЕННЯ
Ні, не потрібно.
Позаяк щозмінному передрейсовому та післярейсовому медоглядам підлягають водії транспортних засобів підприємств незалежно від форми власності та фізичних осіб — підприємців, які здійснюють перевезення пасажирів і вантажів. Цього вимагає пункт 1.4 Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів, затвердженого спільним наказом МОЗ та МВС від 31.01.2013 № 65/80 (далі — Положення № 65). Тобто щозмінні передрейсові та післярейсові медогляди мають проводити лише перевізники незалежно від кількості у них автотранспортних засобів.
Якщо підприємство не є перевізником, то медогляд його водій має проходити як працівник, зайнятий на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці, з урахуванням специфіки діяльності, шкідливих і небезпечних факторів виробничого середовища і трудового процесу (відповідно до Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затвердженого наказом МОЗ України від 21.05.2007 № 246). А саме: працівник має проходити періодичний медогляд.
Періодичному медичному огляду підлягають водії транспортних засобів для підтвердження права на керування транспортним засобом:
- віком до 55 років (включно) — один раз на 10 років;
- віком від 56 до 75 років (включно) — один раз на три роки;
- віком від 76 років і більше — один раз на рік (п. 1.3 Положення № 65).
За результатами медичного огляду водієві видають медичну довідку про придатність до керування транспортним засобом. Медичну довідку підписує голова медичної комісії та засвідчує печаткою закладу охорони здоров’я. Строк її дії становить для водіїв: віком до 55 років — 10 років; віком від 56 до 75 років — три роки; віком від 76 років — один рік.
Тож якщо водій підприємства має чинну меддовідку, проходити медогляд йому не обов’язково.
Утім, роботодавець зобов’язаний провести позачерговий медичний огляд працівника:
- за заявою працівника, якщо він вважає, що погіршення стану його здоров’я пов’язане з умовами праці;
- за власною ініціативою, якщо стан здоров’я працівника не дає йому змоги виконувати свої трудові обов’язки.
Також читайте: Облік та оподаткування медогляду водіїв
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"