На підприємстві провели інвентаризацію і виявили лишки, нестачі активів, а також їх пересортицю. За правилами, лишки оприбутковують, нестачі в межах норм природного убутку списують на витрати, понад норму — за рахунок винних осіб. У разі виникнення пересортиці можна зробити взаємний залік лишків і нестач, але лише щодо запасів однакового найменування і в тотожній кількості.
ПДВ при лишках активів
Оприбуткування лишку активів (запасів, основних засобів, нематеріальних активів) не підлягає оподаткуванню ПДВ.
Об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України (п. 185.1 ПК). Постачанням товарів вважають будь-яку передачу права розпоряджатися товарами як власник, у т. ч. продаж, обмін чи дарування таких товарів, а також постачання товарів за рішенням суду.
Позаяк оприбуткування лишку активів не підпадає під визначення «постачання товарів», така операція не є об’єктом оподаткування ПДВ. Аналогічної позиції дотримуються й податківці. Про це свідчить консультація, розміщена у ЗІР (категорія 101.04).
Водночас якщо надалі активи, виявлені під час інвентаризації як лишки, продають, таку операцію вважатимуть постачанням товарів із відповідним нарахуванням податкових зобов’язань з ПДВ.
► Інвентаризація основних засобів
ПДВ при нестачі активів
На вартість товарів, списаних у межах норм природного убутку, під час придбання яких суми ПДВ включили до податкового кредиту, податківці дозволяють не нараховувати податкових зобов’язань з ПДВ за умови, що вартість таких товарів буде включено до вартості готової продукції, яка підлягає оподаткуванню цим податком (ЗІР, категорія 101.04). Тобто якщо вартість товарів, списаних у межах норм природного убутку, не включать до вартості готової продукції, тоді нараховують ПДВ за основною ставкою 20%.
Якщо такі товари списують понад норми їх природного убутку, вважають, що їх не використали в межах господарської діяльності платника ПДВ.
► Читати далі: Особливості нарахування ПДВ у разі нестачі активів
Заповнюємо РК, коли повертають товари або аванс
Податкова накладна
Якщо підприємство — платник ПДВ використовує придбані з ПДВ активи у негосподарській діяльності, ПДВ нараховує сам платник (п. 198.5 ПК). Для цього він складає зведену податкову накладну не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і реєструє її в ЄРПН.
Такі вимоги прописано і в Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Мінфіну від 31.12.2015 № 1307. Платник ПДВ складає окремі зведені податкові накладні в разі нарахування податкових зобов’язань відповідно до п. 198.5 ПК за товарами (послугами), необоротними активами, які призначає для використання або починає використовувати в операціях, що:
- не є об’єктом оподаткування;
- звільнені від оподаткування;
- платник здійснює в межах свого балансу, в т. ч. передає для невиробничого використання, переводить виробничі необоротні активи до складу невиробничих необоротних активів;
- не є господарською діяльністю платника ПДВ.
► Дивитися алгоритм та приклад заповнення зведеної податкової накладної
Сюрприз від Мінфіну: нова податкова накладна
Донарахування ПДВ у звітності
Податкові зобов’язання, що маєте донарахувати згідно з п. 198.5 ПК, зазначайте у рядку 4.1 декларації з ПДВ, якщо для нарахування податкових зобов’язань застосовуєте ставку податку 20%, і в рядку 4.2 декларації з ПДВ — якщо застосовуєте ставку 7%. Розшифровку цих податкових зобов’язань наведіть у спеціально відведеному для умовного ІПН «600000000000» рядку в таблиці 1 додатка 5 до декларації.
ПДВ при пересортиці
В окремих випадках унаслідок пересортиці допускається взаємний залік лишків і нестач. Та варто пам’ятати, що такий взаємозалік дозволений лише щодо запасів однакового найменування і в тотожній кількості та за умови, що лишки і нестачі утворилися за один і той самий період і в однієї матеріально відповідальної особи (п. 5 розд. ІV Положення про інвентаризацію активів та зобов’язань, затвердженого наказом Мінфіну від 02.09.2014 № 879)… ⇛ читати далі
Нова податкова накладна: що чекає на бухгалтера з 1 грудня
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"