Сигналізація — за кошти з бюджету: як отримати гроші та відобразити в обліку

Медзаклади, реформовані у комунальні некомерційні підприємства (КНП), можуть бути одержувачами, але не розпорядниками бюджетних коштів. Кошти з бюджету КНП може одержати, зокрема, для оплати некомунальних послуг, як-от розроблення і встановлення охоронної чи пожежної сигналізації. Для цього поряд із банківським потрібен рахунок в органах Державної казначейської служби України (далі — казначейство).

Отже, створити системи безпеки медзаклад може бюджетним коштом. Витрати, як і раніше, проводьте за кодами економічної класифікації видатків бюджету (КЕКВ) та оплачуйте з рахунків у казначействі. Однак, у бухобліку відповідні господарські операції відобразіть вже за стандартами та планом рахунків, призначеними для суб’єктів госпрозрахункового сектору.

Отримуємо фінансування

Щоб отримати з бюджету кошти на охоронну чи пожежну сигналізацію, подайте до органу казначейства план використання бюджетних коштів (далі — План).

Складіть План за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 28.01.2002 № 57 — у редакції наказу від 26.11.2012 № 1220 (п. 5.6 Порядку казначейського обслуговування місцевих бюджетів, затвердженого наказом Мінфіну від 23.08.2012  № 938).

КЕКВ для отримання бюджетних коштів — 2282 «Окремі заходи по реалізації державних (регіональних) програм, не віднесені до заходів розвитку» (п. 1.5 Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженої наказом Мінфіну від 12.03.2012 № 333; далі — Інструкція № 333).

КЕКВ для видатків на створення та встановлення сигналізації — 2240 «Оплата послуг (крім комунальних)» (пп. 2.2.4-1, 1.4 Інструкції № 333).

План затверджує керівник КНП, а погоджує — розпорядник коштів, який уключив ваше КНП до своєї мережі.

Як відобразити в бухобліку фінансування та витрати на створення та встановлення сигналізації — далі на прикладі.

Пожежна сигналізація для КНП бюджетним коштом

Вхідні умови. КНП — платник ПДВ одержало із загального фонду місцевого бюджету 840 000 грн на проектування, виготовлення та встановлення пожежної сигналізації, у т. ч. ПДВ — 140 000 грн. Виконавець проекту за договором постачає матеріали й обладнання для виготовлення пожежної сигналізації та встановлює її.

Визнаємо й обліковуємо фінансування

Фінансування з бюджету — 840 000 грн у прикладі — відобразіть за дебетом субрахунку 311 «Поточні рахунки в національній валюті» та кредитом субрахунку  482 «Кошти з бюджету державних цільових фондів» (див. табл.).

Використання фінансування для оплати витрат, пов’язаних зі створенням сигналізації, визнайте доходом та відобразіть за дебетом субрахунку 482 та кредитом субрахунку 718 «Дохід від безоплатно одержаних оборотних активів».

Підстава — Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затверджена наказом Мінфіну від 30.11.1999 № 291 (далі — Інструкція № 291). Зокрема, відповідно до Інструкції № 291:

  • на субрахунку 482 ведуть облік та узагальнюють інформацію про наявність та рух коштів фінансування заходів цільового призначення, як-от асигнування з бюджету для оплати витрат на пожежну сигналізацію;
  • кредит субрахунку 482 — кошти цільового призначення, що надійшли для фінансування певних заходів, а дебет  — суми, використані за певними напрямами та визнані доходом;
  • на субрахунку 718 узагальнюють інформацію про доходи від цільового фінансування, пов’язаного з операційною діяльністю.

Одержувач бюджетних коштів — це суб’єкт господарювання, громадська чи інша організація, яка не має статусу бюджетної установи, уповноважена розпорядником бюджетних коштів на здійснення заходів, передбачених бюджетною програмою, та отримує на їх виконання кошти бюджету.

Пункт 38 частини 1 статті 2 Бюджетного кодексу України

Підприємства визнають дохід під час збільшення активу, яке зумовлює зростання власного капіталу, за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена (п. 5 П(С)БО 15 «Дохід»). Тож далі з’ясуємо, за збільшення якого активу відбувається таке визнання доходу.

Визнаємо й обліковуємо витрати

Витрати визнають витратами певного періоду одночасно з визнанням доходу, для отримання якого вони проведені (п. 7 П(С)БО 16 «Витрати»). Визнайте дохід під час збільшення такого активу, як капітальні інвестиції в необоротні активи.

Матеріальний необоротний актив — сигналізація. Сума витрат — 700 000 грн. Узагальнюйте витрати на створення матеріального необоротного активу на рахунку 15 «Капітальні інвестиції» (Інструкція № 291). Проведення визначайте за Кореспонденцією рахунків бухгалтерського обліку операцій з основними засобами (додаток до Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку основних засобів, затверджених наказом Мінфіну від 30.09.2003 № 561):

  • витрати — рядок 6;
  • уведення сигналізації в експлуатацію  — рядок 17 (див. табл.).

Відображення в бухобліку фінансування та витрат на пожежну сигналізацію

Зміст операції

Дебет

Кредит

Сума,
грн

Отримали фінансування

311 «Поточні рахунки в національній валюті»

482 «Кошти з бюджету державних цільових фондів»

840 000 

Відобразили витрати на проектні, будівельно-монтажні роботи за рахунками підрядника і проектної організації

152 «Придбання (виготовлення) основних засобів»

631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками»

700 000

Відобразили суми ПДВ, наведені в рахунках підрядника і проектної організації

641 «Розрахунки за податками»

631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками»

140 000

Визнали дохід звітного періоду

482 «Кошти з бюджету державних цільових фондів»

718 «Дохід від безоплатно одержаних оборотних активів»

840 000 

Перерахували кошти підряднику й проектній організації

631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками»

311 «Поточні рахунки в національній валюті»

840 000 

Зарахували об’єкт капітальних інвестицій після введення в експлуатацію

104 «Машини та обладнання»

152 «Придбання (виготовлення) основних засобів»

700 000

Головні висновки

1. Щоб отримати фінансування з бюджету, КНП має подати до казначейства план використання бюджетних коштів.

2. Попри те що фінансування з бюджету КНП отримує на поточні видатки (КЕКВ 2240), він може створити за їх рахунок основний засіб — систему сигналізації. На це дають право підпункт 2.2.4-1 Інструкції № 333 та пункт 1.4 Інструкції № 333, оскільки всі витрати визначені в одному договорі придбання.


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"


Вебінар для бухгалтера

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді