Здешевлений кредит можете отримати за програмою, яку регламентує Порядок № 300. Він визначає механізм використання коштів, передбачених Мінекономіки у державному бюджеті за програмою «Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників», які спрямовують суб’єктам господарювання агропромислового комплексу (АПК) на часткову компенсацію відсоткової ставки за залученими у національній валюті банківськими кредитами (далі — компенсація).
Як облікувати ПММ для сільгосптехніки? ГОТОВІ ПРИКЛАДИ
Для кого працює програма
Компенсацію держава надає суб’єктам АПК — юридичним особам незалежно від організаційно-правової форми та форми власності та фізичним особам — підприємцям (далі — позичальники), які:
- провадять діяльність у галузях тваринництва та використали кредитні кошти для покриття поточних витрат та витрат капітального (інвестиційного) характеру, пов’язаних із провадженням діяльності у галузі тваринництва;
- провадять діяльність за іншими видами сільськогосподарської діяльності (крім тваринництва) (п. 3 Порядку № 300).
Отже, компенсацію надають суб’єктам господарювання АПК за всіма видами сільськогосподарської діяльності. Раніше* тим, хто не працював у галузях тваринництва, компенсацію надавали, лише якщо вони мали чистий дохід (виручку) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за останній рік до 20 млн грн.
* До внесення Постановою КМУ від 13.05.2020 № 361 змін до Порядку № 300.
Які кредити здешевлюють
Компенсація діє в межах таких кредитних програм:
— короткострокові кредити, залучені для покриття виробничих витрат;
— середньострокові і довгострокові кредити, залучені для:
- придбання основних засобів сільськогосподарського виробництва ;
- здійснення витрат, пов’язаних із будівництвом і реконструкцією виробничих об’єктів сільськогосподарського призначення;
- будівництва і реконструкції виробничих об’єктів (у т. ч. сховищ для зберігання овочів, фруктів та ягід).
Яка сума компенсації
Увага: Держава компенсує 1,5 облікової ставки НБУ, але не більше ніж сума фактично сплачених відсотків (комісій) за вирахуванням 5% річних
Компенсація залежить від суми фактично сплачених відсотків за відповідний період згідно з кредитною угодою. Розмір компенсації — 1,5 облікової ставки НБУ, що діє на дату нарахування відсотків, але не вище розмірів, передбачених кредитними договорами, зменшених на 5 відсоткових пунктів (п. 4 Порядку № 300).
Скільки ж реально коштуватиме кредит? За рахунок щомісячних державних компенсацій у 2020 році вартість кредитів**, наприклад в АТ КБ «ПриватБанк», становитиме 5% річних.
** Для кредитів, отриманих з 01.01.2020.
Водночас є обмеження — сума компенсації, що держава надає позичальникам і пов’язаним із ними особам протягом бюджетного року за короткостроковими, середньостроковими та довгостроковими кредитами, не може перевищувати:
- для позичальників, які провадять діяльність у галузях тваринництва, — 15 млн грн;
- для позичальників, які провадять діяльність за іншими видами сільськогосподарської діяльності (крім тваринництва), — 5 млн грн.